Danmark på hackeraktivisters liste

Hackeraktivisterne fra Operation Killing Bay er kendte for deres cyber-angreb mod virksomheder, der støtter hval- og delfinfangst. De har hovedsagligt angrebet japanske virksomheder, men har nu også fået Danmark, Island og Færøerne i kikkerten. Det viser en ny sikkerhedsrapport fra Akamai.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dyrevelfærd er ikke kun noget, der optager politikere og interesseorganisationer. Også på internettet kæmpes kampen om dyrenes ret til et godt liv. En af de kendte aktører er hackeraktivisterne fra Operation Killing Bay, der nu har føjet danske virksomheder på deres fjende-liste. Det viser en ny sikkerhedsrapport fra Akamai, der har undersøgt en lang række angreb på internettet fra januar til marts 2016.

Operation Killing Bay er kendte for deres cyberangreb mod den japanske regering og andre hjemmesider, der ejes af virksomheder, der deltager i hval- eller delfinfangst. Men da der ikke er nogle landegrænser på internettet, kigger hackeraktivisterne også mod Norden.

”Vi kan se, at Operation Killing Bay har tilføjet lande som Danmark, Island og Færøerne på deres fjende-liste. Det skyldes angiveligt, at de nordiske lande har skabt omtale på internettet med historier som fx fangsten af grindehvalerne på Færøerne. Det er en dynamik, vi også har set tidligere med aflivningen af giraffen Marius, der jo gik verden rundt og skabte meget omtale på de sociale medier. ”, siger Per Sterner, nordisk direktør for Akamai.

Hackeraktivisterne i Operation Killing Bay går hyppigst efter virksomheder, der leverer og producerer fisk og skaldyr til detailbranchen, regeringshjemmesider og forlystelsesparker, som fx zoologiske haver. Ifølge en af hackerne begyndt gruppen også at gå efter virksomheder, der ikke gjorde noget aktivt imod hvalfangsten, men blot var neutrale.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S