Danmark på hackeraktivisters liste

Hackeraktivisterne fra Operation Killing Bay er kendte for deres cyber-angreb mod virksomheder, der støtter hval- og delfinfangst. De har hovedsagligt angrebet japanske virksomheder, men har nu også fået Danmark, Island og Færøerne i kikkerten. Det viser en ny sikkerhedsrapport fra Akamai.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dyrevelfærd er ikke kun noget, der optager politikere og interesseorganisationer. Også på internettet kæmpes kampen om dyrenes ret til et godt liv. En af de kendte aktører er hackeraktivisterne fra Operation Killing Bay, der nu har føjet danske virksomheder på deres fjende-liste. Det viser en ny sikkerhedsrapport fra Akamai, der har undersøgt en lang række angreb på internettet fra januar til marts 2016.

Operation Killing Bay er kendte for deres cyberangreb mod den japanske regering og andre hjemmesider, der ejes af virksomheder, der deltager i hval- eller delfinfangst. Men da der ikke er nogle landegrænser på internettet, kigger hackeraktivisterne også mod Norden.

”Vi kan se, at Operation Killing Bay har tilføjet lande som Danmark, Island og Færøerne på deres fjende-liste. Det skyldes angiveligt, at de nordiske lande har skabt omtale på internettet med historier som fx fangsten af grindehvalerne på Færøerne. Det er en dynamik, vi også har set tidligere med aflivningen af giraffen Marius, der jo gik verden rundt og skabte meget omtale på de sociale medier. ”, siger Per Sterner, nordisk direktør for Akamai.

Hackeraktivisterne i Operation Killing Bay går hyppigst efter virksomheder, der leverer og producerer fisk og skaldyr til detailbranchen, regeringshjemmesider og forlystelsesparker, som fx zoologiske haver. Ifølge en af hackerne begyndt gruppen også at gå efter virksomheder, der ikke gjorde noget aktivt imod hvalfangsten, men blot var neutrale.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S