Danmark på hackeraktivisters liste

Hackeraktivisterne fra Operation Killing Bay er kendte for deres cyber-angreb mod virksomheder, der støtter hval- og delfinfangst. De har hovedsagligt angrebet japanske virksomheder, men har nu også fået Danmark, Island og Færøerne i kikkerten. Det viser en ny sikkerhedsrapport fra Akamai.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dyrevelfærd er ikke kun noget, der optager politikere og interesseorganisationer. Også på internettet kæmpes kampen om dyrenes ret til et godt liv. En af de kendte aktører er hackeraktivisterne fra Operation Killing Bay, der nu har føjet danske virksomheder på deres fjende-liste. Det viser en ny sikkerhedsrapport fra Akamai, der har undersøgt en lang række angreb på internettet fra januar til marts 2016.

Operation Killing Bay er kendte for deres cyberangreb mod den japanske regering og andre hjemmesider, der ejes af virksomheder, der deltager i hval- eller delfinfangst. Men da der ikke er nogle landegrænser på internettet, kigger hackeraktivisterne også mod Norden.

”Vi kan se, at Operation Killing Bay har tilføjet lande som Danmark, Island og Færøerne på deres fjende-liste. Det skyldes angiveligt, at de nordiske lande har skabt omtale på internettet med historier som fx fangsten af grindehvalerne på Færøerne. Det er en dynamik, vi også har set tidligere med aflivningen af giraffen Marius, der jo gik verden rundt og skabte meget omtale på de sociale medier. ”, siger Per Sterner, nordisk direktør for Akamai.

Hackeraktivisterne i Operation Killing Bay går hyppigst efter virksomheder, der leverer og producerer fisk og skaldyr til detailbranchen, regeringshjemmesider og forlystelsesparker, som fx zoologiske haver. Ifølge en af hackerne begyndt gruppen også at gå efter virksomheder, der ikke gjorde noget aktivt imod hvalfangsten, men blot var neutrale.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S