Philips giver dig Dolby Atmos i stuen 

Fidelio B8 flytter biografoplevelsen hjem i din stue ved hjælp af Dolby Atmos, der lader lyden ramme dig fra alle sider.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fidelio B8 giver 5.1.2 surroundlyd fra 18 højtalere. Det patenterede opadrettede lydsystem består af to mellemtone- og tre diskanthøjtalere placeret i hver side af oversiden.

Dét gør, at lyden sendes op i loftet, hvor den reflekteres til en 3D biografoplevelse med lydlag, der spreder sig i rummet og rammer lytteren.

I begge sider er der tre højtalere, hvoraf den ene sørger for maksimal stemmeklarhed. Du misser derfor ikke et eneste ord i dialogen.

Ydermere skaber to skråtstillede diskanthøjtalere en følelse af, at lyden fra filmen rækker længere ud i rummet end soundbarens beskedne længde ellers indikerer.

En 220 watt trådløs subwoofer er forsynet med en 8” nedadrettet højtaler, som leverer en kraftfuld, dyb bas. Da den benytter en kuppelformet basreflektor er der så godt som ingen lyddæmpning. De lave frekvenser forbedres desuden ved at de udsendes i en 360 graders bue, så du kan stille subwooferen over alt i rummet. Det gør så også, at du få bassen til at nå ud i alle hjørner af rummet.

Ambisound og Dolby Atmos: En perfekt kombination

Ambisound er en teknologi, som Philips har patent på: Mellemtone- og diskanthøjtalerne anbringes i en vinkel, så lyden fra soundbarer og soundplader når meget længere ud end bredden soundbaren. Kombinationen af højtalere og bassystem, som arbejder som et tandempar ved hjælp af Philips’ enestående algoritmer til lydbehandling, skaber en lyd, der er meget større og bredere end hvis soundbaren ikke havde Ambisound. Uden at teknologien går ud over størrelse eller design. Da den blot er 53 mm tynd er Fidelio B8 tynd nok til nemt at passe ind under TV’et på en raffineret, moderne og æstetisk måde, der får den til at passe ind i rummet.

Features i Fidelio B8:

• 400W, 5.1.2 soundbar med trådløs subwoofer
• Dolby Atmos og Philips enestående Ambisound-teknologi
• Integrerede, opadrettede højtalere giver en lydoplevelse der spreder sig over dit hoved
• En speciel højtaler sørger for at talen bliver tydelig
• Bluetooth AptX, AAC og NFC
• 2x HDMI-in, HDMI ARC, Optical, Coaxial, 3.5mm jackstik.

Fidelio B8 er ude i de danske butikker til oktober med en vejledende pris på 7.999 kroner.

Philips Fidelio B8 med Dolby Atmos præsenteres på IFA i Berlin i denne uge.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet