Smartphones leveres med skadelig software direkte fra fabrikken

Eksperter fra IT-sikkerhedsfirmaet Check Point har opdaget 38 Android telefoner og tablets solgt inficeret med skadelig software. Malwaren blev fundet på enheder leveret til to virksomheder, der bruger Check Points sikkerhedssoftware, og var allerede installeret inden medarbejderne fik dem i hånden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom det ikke er unormalt, at der bliver opdaget malware på smartphones og tablets, viser nye opsigtsvækkende resultater fra Check Point, at det nu også kommer præinstalleret på mobile enheder og ikke længere kun er et resultat af downloads fra brugere. Ifølge analysen af 38 ramte telefoner og tablets fra flere forskellige Android-producenter, er de ondsindede apps ikke en del af den officielle ROM og digitale hukommelse installeret fra producentens side, men i stedet blevet tilføjet et sted senere i løbet af enhedernes værdikæde.

Hovedparten af den præinstallerede malware på telefonerne er lavet til at stjæle information og indgå i reklamenetværk, som malwaren Loki, der viser uautoriserede reklamer til at skaffe omsætning til bagmændene. Eksperterne opdagede også en mobil ransomware under navnet Slocker, der potentielt kan forhindre adgang til telefonen og dens filer gennem kryptering mod opkrævning af løsepenge.

Check Points eksperter var både i stand til at fastslå, hvornår fabrikanten færdiggjorde installationen af de originale systemapplikationer på enheden, hvornår den skadelige malware blev installeret og hvornår brugeren i sidste ende modtog enheden. Nedenfor er en tidslinje, der viser et eksempel på hvordan en af malwaretyperne blev installeret. I dette tilfælde et ondsindet reklamenetværk opdaget på seks af enheder.

Risikoen ved præinstalleret malware

Som en generel tommelfingerregel bør brugere forsøge at undgå risikable hjemmesider og kun downloade apps, de stoler på fra officielle app stores, men med den nye opdagelse, er de råd ikke længere tilstrækkelige. Præinstalleret malware kompromitterer sikkerheden for selv de mest forsigtige brugere, som oven i købet er chanceløse i forhold til at opdage den ondsindede aktivitet, der foregår i det skjulte på enheden.

Opdagelsen af præinstalleret malware rejser en række nye problemstillinger i forhold til mobilsikkerhed, hvor brugere potentielt kan modtage enheder, der indeholder bagdøre eller er kompromitterede uden deres kendskab. For at beskytte deres enheder fremover, er det nødvendigt at virksomheder og brugere har installeret avanceret sikkerhedsløsninger, der kan identificerer og blokere skadelig processer på enheden.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Jira og Confluence administrator til Koncern It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS