Ny Dankort-app: Betal med mobilen uden at låse den op

​Nu kan alle med en iPhone foretage hurtige betalinger med Dankort på mobilen fra "låst skærm", når de handler i en af Dansk Supermarked Groups forretninger, og godkende køb over 200 kr. med touch-ID i alle de forretninger, der tager imod Dankort på mobilen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For tre uger siden åbnede Dansk Supermarked Group for, at en afgrænset brugergruppe kunne afprøve Dankort-betaling med mobilen i alle Netto, Føtex, Bilka og Salling varehuse, uden at de først skulle aktivere telefonen. Nu bredes muligheden med betaling fra låst skærm ud til alle.

Fra i dag kan alle med en Dankort app eller en wallet fra Spar Nord Bank, Sydbank, Nykredit Bank, Arbejdernes Landsbank, Lån og Spar Bank eller et af de 60 lokale pengeinstitutter, der er gået sammen om My Wallet, betale fra låst skærm med deres iPhone i alle Dansk Supermarked Groups forretninger, og godkende køb over 200 kr. med touch-ID i alle forretninger, der tager imod Dankort på mobilen.

"Danskerne har taget de kontaktløse betalinger til sig, og på kort tid har vi vænnet os til denne nye og hurtigere måde at betale på. Vi giver nu mulighed for at foretage kontaktløse betalinger via mobilen på en måde, som kan matche den brugeroplevelse, som vi kender fra det fysiske Dankort", siger Jeppe Juul-Andersen, vicedirektør i Nets og ansvarlig for Dankort.

Pengeinstitutternes wallets klar til låst skærm-betalinger for alle

Ved køb på op til 200 kr. føres mobilen blot hen til terminalen ved den sorte boks – så er der betalt. Handler man for over 200 kr., skal købet godkendes med en kode, som når man betaler kontaktløst med sit fysiske Dankort. Det bliver nu muligt at vælge godkendelse med touch-ID i stedet for kode.

- At betale fra låst skærm og godkende beløbet med touch-ID løfter brugeroplevelsen og gør betalingen med mobiltelefonen hurtig og nem. Vi er stolte over at kunne tilbyde vores kunder med en iPhone denne mulighed. Brugere af vores Android-løsning har kunnet betale fra låst skærm siden begyndelsen af april måned, siger Jesper Schiøler, der er formand for BOKIS, som repræsenterer medlemmerne af Lokale Pengeinstitutter og Landsdækkende banker.

Dansk Supermarked Group er klar

I Dansk Supermarked Group har medlemmerne af Dankort Idea Lab de seneste uger kunnet afprøve betalinger med låst skærm, og nu åbnes muligheden for alle kunder:

"Nu tilbyder vi alle danskere, der ønsker at betale med mobilen, muligheden for at gøre dette så brugervenligt som muligt. Vores kunder har taget rigtigt godt imod det kontaktløse Dankort, og tilbagemeldinger i de seneste uger, hvor kunderne har testet betaling med låst skærm, har været positive. Derfor er vi glade for nu at kunne tilbyde alle et betalingsalternativ på mobilen, der kan matche den brugeroplevelse, som de kender fra deres kontaktløse Dankort", siger Jens Freiberg, leder af IT Business Support i Dansk Supermarked Group.

Flere butikskæder vil i de kommende måneder gøre betalinger med Dankort på mobilen tilgængelige – også på samme hurtige måde, som det nu er muligt i Dansk Supermarked Group.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse