Test: Hephaestus E1: Holder hovedet koldt, når det går hedt for sig

Et mere simpelt headset end de to andre. Der er ikke virtuel surround eller mulighed for at lave avancerede indstillinger via Hera-softwaren.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lyden får du via et godt gammeldags minijackkabel med en fjernbetjening påsat, så du har mulighed for at styre lydstyrke samt tænde og slukke for lys og mikrofon.

Lyseffekter bliver du dog ikke snydt for (det kræver, at du kobler USB-kablet i computeren), og der er desuden vibrationseffekter. De følger lyden således, at du ikke bare kan høre, hvor fjenden kommer fra, men også mærke det. Effekten er dog ret svag, så der skal være smæk på lyden, for at man rigtig får noget ud af den.

Ligesom P1 er headsettet designet med et særligt kølesystem, der gør, at det selv under hede gamingdueller holder en nogenlunde behagelig temperatur om ørerne. Det er et passivt system, baseret på køleplader af aluminium, men det er faktisk ganske velfungerende, og giver helt efter hensigten en lidt bedre temperatur end de fleste andre headsets.

Dog bevirker systemet også, at der slipper mere lyd ind fra omgivelserne, så støjisoleringen er ikke helt så god som i Hebe M1. Der er heller ikke samme massive bund som i førnævnte headset, til gengæld står de enkelte elementer i lydbilledet klarere, så det er lidt nemmere at orientere sig.

Surroundlyd er der dog ikke, kun almindelig stereo, og heller ingen muligheder for at finjustere lysbilledet. Lyden i mikrofonen er fin, ikke mindst fordi den større arm betyder, at den kan komme tæt på munden.

E1 er et fint gamingheadset, men mister lidt glansen sat op imod de to andre, som giver mere smæk for skillingen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S