Test: Hephaestus E1: Holder hovedet koldt, når det går hedt for sig

Et mere simpelt headset end de to andre. Der er ikke virtuel surround eller mulighed for at lave avancerede indstillinger via Hera-softwaren.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lyden får du via et godt gammeldags minijackkabel med en fjernbetjening påsat, så du har mulighed for at styre lydstyrke samt tænde og slukke for lys og mikrofon.

Lyseffekter bliver du dog ikke snydt for (det kræver, at du kobler USB-kablet i computeren), og der er desuden vibrationseffekter. De følger lyden således, at du ikke bare kan høre, hvor fjenden kommer fra, men også mærke det. Effekten er dog ret svag, så der skal være smæk på lyden, for at man rigtig får noget ud af den.

Ligesom P1 er headsettet designet med et særligt kølesystem, der gør, at det selv under hede gamingdueller holder en nogenlunde behagelig temperatur om ørerne. Det er et passivt system, baseret på køleplader af aluminium, men det er faktisk ganske velfungerende, og giver helt efter hensigten en lidt bedre temperatur end de fleste andre headsets.

Dog bevirker systemet også, at der slipper mere lyd ind fra omgivelserne, så støjisoleringen er ikke helt så god som i Hebe M1. Der er heller ikke samme massive bund som i førnævnte headset, til gengæld står de enkelte elementer i lydbilledet klarere, så det er lidt nemmere at orientere sig.

Surroundlyd er der dog ikke, kun almindelig stereo, og heller ingen muligheder for at finjustere lysbilledet. Lyden i mikrofonen er fin, ikke mindst fordi den større arm betyder, at den kan komme tæt på munden.

E1 er et fint gamingheadset, men mister lidt glansen sat op imod de to andre, som giver mere smæk for skillingen.

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse