Test: : Crucial Ballistix Sport

Det eneste 8 GB-sæt i denne test har ret beherskede specifikationer på 16-18-18-38, og det betyder, at Ballistix Sport 2666 er den langsomste ram i testen. Det er dog bemærkelsesværdigt, at forskellen er minimal.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det skyldes, at mængden af ram kun betyder noget, når man løber tør for den. Så længe cpu’en (eller gpu’en) har så meget ram, at den ikke behøver at hente data på harddisken, har man tilstrækkeligt. De fleste program-mer fylder meget lidt i hukommelsen; det er web-browsere og spil, der er de mest glubende ram-slugere.

Sagen er, at den eneste grund til, at dette sæt er det langsomste her, er dets hastighed og specifikationer. Det skyldes ikke mængden af ram i sættet. Når vi ser på ydelsestallene, halter Ballistix imidlertid bagefter de andre. I hvert fald indtil man tager over-clocking i betragtning. Dette sæt kørte fornøjet ved 3000 MHz, hvilket gav et godt boost i ydelsen.

Når det gælder udseendet, er disse moduler ikke de allerfikseste. Medmindre din pc har et virkelig smart udseende, er et enkelt, sort design, der glider i et med baggrunden, at foretrække. Bortset fra det er der her tale om en hæderlig løsning til den, der for alvor ønsker at spare på pengene.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S