Test: Polycom Studio: Videomøder er blevet brugervenlige

Polycom Studio er gennemtænkt, gennemført og godkendt og er et nemt og enkelt redskab til dine videomøder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Henrik Malmgreen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er sikkert nogle, der vil mene, at en vejledende udsalgspris på 8000 gode danske kroner er lige i overkanten for det, der i virkeligheden ikke er andet end et avanceret webkamera med indbyggede højttalere. Men når man kigger ind under huden på Polycom Studio, vil samme skeptikere givet blive overbevist om, at man rent faktisk får værdi for pengene. Polycom Studio henvender sig til virksomheder af alle størrelser. Virksomheder, der har brug for at kommunikere via lyd og billede med omverdenen, og lad det være sagt med det samme. Billedkvaliteten er helt i top, og lydkvaliteten er intet mindre end fremragende.

Jeg har anvendt Polycom Studio til flere interviews via Skype. Billedkvaliteten er naturligvis afhængig af lysforholdene i hver ende af forbindelsen, hvilket betyder, at to mørke hjemmekontorer med lyskilder af dubiøs kvalitet naturligvis ikke udløser samme fine gengivelse som to kontorer med perfekt kalibreret belysning på 5500 grader kelvin. Til gengæld udmærker lydkvaliteten sig ved ganske enkelt at være fremragende under alle forhold. Både ved en forbindelse fra Helsingør til New York og en forbindelse fra Helsingør til Hillerød. Det er vigtigt, fordi den gode lyd faktisk er vigtigere end billedet for forståelsen i en samtale.

Bring Your Own Codec

Det overordnede koncept for Polycom er begrebet Bring Your Own Codec forklaret på den måde, at der reelt er tale om Videomeeting in a Box. Pak enheden ud, slut et USB C-kabel til computeren, og du er kørende uanset, om du anvender Windows eller Macintosh. Enheden genkendes umiddelbart af eksempelvis Skype samt andre applikationer som f.eks. Wirecast, der kan anvende USB-enheder til video-input. Ønsker man at pille ved fabriksindstillingen, kræver det imidlertid, at man downloader applikationen Polycom Companion. For at alt fungerede korrekt, var jeg nødt til at installere en firmwareopdatering, men det er der ikke noget usædvanligt i.

Via applikationen kan både den lille virksomhed med en enkelt Polycom Studio og den store virksomhed med mange enheder administrere disse. Det er f.eks. muligt at indstille Camera Tracking, der sørger for i samspil med mikrofonerne i enheden at fokusere på den eller de personer, der taler. Det er også her man slår funktionerne NoiseBlock samt Acoustic Fence til eller fra. NoiseBlock eliminerer al anden lyd end tale således, at tastaturlyden fra en medarbejder, der f.eks. sidder og skriver på sin bærbare ikke transmitteres. Acoustic Fence eliminerer al anden lyd, der ligger uden for vinkel på 90 grader.

Nem og enkel betjening

Jeg har afprøvet Polycom Studio med en enkelt person i hver ende af forbindelsen, og ved pressemødet for lanceringen tidligere på året, blev alle de avancerede funktioner demonstreret, og de virker særdeles overbevisende. På trods af den høje grad af funktionalitet har Polycom imidlertid fastholdt enkelheden i betjeningen, der til daglig foregår med en fjernkontrol. Det eneste, jeg savner, er faktisk et lille display på fronten som indikator for, hvad der sker, når man trykker på de enkelte knapper på denne. Derudover er der for så vidt ikke en finger at sætte på Polycom Studio.

Ud over at gøre det hamrende enkelt at komme i gang med videomøder, fungerer enheden desuden overbevisende som lydbar til f.eks. afspilning af musik, ligesom den via Bluetooth kan forbindes med din smartphone, hvorved den kan benyttes som såvel mikrofon som højttaler i forbindelse med et helt almindeligt telefonmøde. Til brug som f.eks. højttaler, hvis man lytter til et webinar, fungerer den ligeledes særdeles overbevisende. Lydkvaliteten er klasser over den min ellers udmærkede højttaler-enhed i computerskærmen kan præstere, og ”Thunderstruck” med AC/DC kan sagtens spille kontoret op.

Rammer plet i segmentet

At designet desuden er lækkert grænsende til B&O lookalike-stilen, gør ikke Polycom Studio mindre interessant. En computerenhed, der er beregnet til at stå på skrivebordet eller hænge på væggen, må nemlig gerne være produceret i et andet materiale end almindelig, kedelig grå kontorplast. Konklusionen er, at Polycom har tænkt sig om i forbindelse med nedskalering af de store videokonferencesystemer, som virksomheden ellers er kendt for. Polycom Studio er lige præcis det kommunikationsredskab, der tilfredsstiller langt de fleste virksomheders behov, når det gælder behovet for videomøder.

Annonce

Paychex Europe

Team Lead for Support

Københavnsområdet

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S