Samsung lancerer Windows-bærbar med vild batterilevetid

Samsung er tilbage på det nordiske PC-marked med Galaxy Book S, en ultratynd, 4G-tilsluttet laptop med utrolig lang batterilevetid.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Galaxy Book S er altid at være tændt, altid forbundet og altid tilgængelig. Med ultrahurtig 4G, som nås via et fysisk SIM-kort eller E-SIM er der forbindelse til skyen og hurtig adgang til applikationer og indhold uden behov for WiFi.

Skærmen på Galaxy Book S lyser ved første berøring, hvilket gør den tilgængelig med det samme. Galaxy Book S bruger USB-C, der betyder, at den kan oplades med den samme oplader som for eksempel Galaxy Note10 og derved gør det lettere altid at have mulighed for at oplade.

Skabt til holdbarhed og præstation

Vægten er kun 0,96 kg og Galaxy Book S er skabt i en anodiseret aluminiumskal, der gør den ekstra holdbar. Skærmen måler 13,3-tommer og er berøringsfølsom.

Høj ydeevne

Galaxy Book S bruger en Snapdragon 8cx processor fra Qualcomm Technologies, som er verdens første 7-nanometer-processor med PC-software. Den er desuden designet til, at enheden ikke behøver nogen ventilator, uanset hvor hårdt den arbejder.

Galaxy Book S inkluderer også Samsungs Sound by AKG stereo højtalere, hvor Dolby Atmos forfiner lydoplevelsen med skræddersyede indstillinger til film, musik, spil og meget mere.

Integreret med Windows

Takket være Windows 10 og Microsofts Your Phone-app skabes der en kobling mellem Galaxy Book S og Galaxy Note10, så du nemt kan se dine seneste billeder, apps, notifikationer og svare på beskeder og opkald, uanset hvilken enhed du bruger. Galaxy Book har også cloud-opbevaring gennem Microsoft OneDrive, der giver sikker og let tilgængelig adgang til dine filer på alle dine enheder.

Galaxy Book S har forbindelse via 4G, hvilket betyder, at du kan undgå at oprette forbindelse til usikre offentlige netværk og dermed beskytte følsom information. Takket være Windows Hello kan brugerne også logge på enheden med fingeraftryk, hvilket gør det ekstra let at låse din laptop sikkert op.

Galaxy Book S vil være tilgængelig i de nordiske lande i løbet af 4. kvartal 2019 i farven Mercury Grey. Den foreløbige pris er 8599 kroner.

Annonce

Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

Københavnsområdet

Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på AI inden for forskning

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job