iPhones er nemmere at hacke end Android-mobiler - Huawei er sværest

En amerikansk kriminaltekniker fortæller, at det i dag er sværere at bryde ind Android-mobiler end i iPhones, men at ingen mobiler er umulige at hacke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apples mobiler er almindeligvis kendt for at have den højeste sikkerhed, men Android har tilsyneladende trappet op på den front.

For en amerikansk kriminaltekniker fortæller nu til magasinet Vice, at det er betydeligt sværere at bryde ind i nyere Android-mobiler end i iPhones.

Huawei er sværest

Vice hævder at Cellebrite, et af de mest prominente firmaer den amerikanske regering hyrer til at åbne mobiler, har et værktøj, der kan bryde ind i enhver iPhone op til iPhone X. Værktøjet henter GPS info, beskeder, opkaldsinfo, kontakter, og endda data fra apps som Instagram, Twitter, LinkedIn, som kan bruges i en opklaringsproces.

Værktøjet har det betydeligt sværere, når det gælder Android-mobiler. Det er ikke i stand til at hente data fra sociale media, internetbrowsere eller GPS fra mobiler som Google Pixel 2 og Samsung Galaxy S9, mens det er stort set umuligt at hive noget som helst ud af Huawei P20 Pro.

Alle mobiler kan hackes

Ingen mobil er dog umulig at hacke. Når det gælder Android eller den nye iPhone 11 Pro, lader det sig bare ikke gøre med et standard-værktøj. Det er en mere tidskrævende proces. For dem, der ved hvad de gør, skal det nok lykkedes, men oplysningerne viser ikke desto mindre, at chancerne for at kriminelle vil kunne bryde ind i din mobil formentlig er lavere, hvis du har en Android.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job