TV'er [STORTEST]: Så vilde er de nyeste tv'er

Vi tester tre nye tv'er, som på fineste vis repræsenterer, hvad du får, hvis du køber det bedste, producenterne kan levere lige nu. Og der er faktisk større forskellighed, end man lige skulle tro.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi bruger mere tid hjemme i disse corona-tider, så der kan være god fornuft i at skifte tv'et ud nu. Hvis du altså føler at der er behov for en opgradering. Og behov er jo en relativ ting, når vi har at gøre med tv'er. For de færreste har nok et reelt behov for den allerfineste fladskærmsteknologi, men det er nu alligevel en del tillokkende argumenter for at opgradere flimmerkassen.

Fintunet af Hollywood

Tv’erne fra Panasonic og Sony har meget tilfælles og viser, hvilken retning de fleste producenter bevæger sig i. Det er stilrene og utrolig tynde tv’er baseret på OLED-teknologien. En teknologi, der har forrygende egenskaber, når det gælder kontrast, deltaljering og farvegengivelse.

Her har man desuden gjort meget ud af filmoplevelsen. Panasonics tv er det første med den nye Filmmaker-tilstand, som er skabt i samarbejde med Hollywood-studierne for at give den mest troværdige gengivelse af fim og serier.

Den nye Filmmaker-tilstand, der er skabt sammen med Hollywood, skal sikre en mere troværdig gengivelse af film og tv-serier. Den nye Filmmaker-tilstand, der er skabt sammen med Hollywood, skal sikre en mere troværdig gengivelse af film og tv-serier.

Vild opløsning

Samsung går sin egen vej. Her anvender man LED-teknologien med høj lysstyrke og stærke farver, men ikke helt så gode sortniveauer som OLED. Samsungs tv er samtidig det første i denne prisklasse, der tilbyder 8K. Det betyder, at opløsningen er fire gange højere end 4K.

Du kan gå helt tæt på den store skærm uden at skelne skyggen af pixelering. Hvis du altså kan finde indhold i formatet. For det er der ikke meget af endnu. Tv’et er dog i stand til effektivt at opskalere indhold.

Aflæser rummet

Er du typen, der aldrig er nået videre end standardindstillin-gen på dit tv, så kan du ånde lettet op. For de nye tv’er indstiller både billedet og lyden selv, så du får den ideelle oplevelse alt efter indholdet, du ser, og de omgivelser du ser det i.

Der er indbyggede sensorer, som selv måler lyset i lokalet og refleksionerne i rummet for at tilpasse oplevelsen. Men stol ikke altid på en teknologi. Det kan altså godt betale sig lige at tjekke efter, om tv’erne nu faktisk vælger de indstillinger, der er bedst.

Omsluttende lyd

Lyd fra tynde tv-skærme er sjældent en god oplevelse, men det er ret utroligt, hvad producenterne alligevel formår at klemme ud af dem.

Den intelligente motor i Samsungs tv analyserer ikke bare dine omgivelser, men behandler også lyden i det, du ser, for at give en tredimensional oplevelse, mens Sony bruger skærmoverfladen på tv’et for at skabe en lignende effekt.

En god lydbar vil fortsat være en gevaldig opgradering, men du kommer ikke desto mindre langt med den indbyggede lyd.

I den følgende test ser vi på, hvad du får, hvis du opgraderer til det bedste, tv-producenterne kan tilbyde lige nu. Her mærker du for alvor, hvor stor en opgradering der er mulig. Det er ikke en billig fornøjelse.

Tv’erne vil være over budgettet for mange, og derfor tager vi nedenfor et blik på, hvor du kan gøre de største kup, hvis du vælger at gå efter en lidt ældre model, som typisk vil være den, der giver dig mest kvalitet for pengene.

Her gør du et rigtig godt køb

Hvis du kan leve med sidste års teknologi – som stadig er fremragende – er der mange penge at spare. Vi har fundet attraktive priser i de danske webbutikker:

[su_slider source="media: 3137899,3137898,3137897,3137896,3137895" limit="5" width="1200" height="700" autoplay="0"]

Mere om samme emne

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Steno Diabetes Center Copenhagen

Fremadskuende datatalent til digital transformation

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job