Epson fornyr sine projektorlinje til arbejdspladser og skoler

Med lancering af hele otte nye projektorer – herunder to interaktive modeller – satser Epson på en stor efterspørgsel, efter at virksomheder og skoler har genåbnet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I Danmark er det længe, siden alle skoler var lukket, og i virksomhederne er medarbejderne i nogen grad vendt tilbage. Epson satser på, at det snart skaber et fornyet behov for gode projektorløsninger til mødelokaler. Producenten fornyr sin projektorlinje og lancerer ikke mindre end otte nye laserprojektorer.

De interaktive modeller er EB-735Fi og EB-725Wi, og de non-interaktive har betegnelserne EB-735F, EB-725W, EB-720, EB-L200SW, EB-L200SX, EB-L200W og EB-L200.

Projektorerne er skabt til en vifte af arbejdsopgaver og uddannelsesmiljøer. Ifølge Epson er der også tale om nærmest vedligeholdelsesfri laserlyskilder, som giver store og klart oplyste billeder.

Social distance

På den måde er de indrettet til arbejdsmiljøer, hvor de skal indpasses under nye regulativer for social distancering og hjemmearbejde. Det skaber også en hygiejnisk arbejdsplads, når de bruges sammen med et antibakterielt whiteboard – frit for fingermærker, forklarer Epson.

"Med tilbagevenden til arbejdspladser og klasseværelser kommer man tilbage til omgivelser, som har ændret sig betydeligt på grund af regulativer for den sociale distancering," siger Jesper Sommer, Business Sales Manager, Epson Danmark og tilføjer:

"Med disse nye displaymodeller ønsker vi fortsat at fremme samarbejde og opkobling i denne nye verden. Skalerbare skærme i op til 500" gør det nemt at sikre, at alle kan se skærmen – selv fra sidste række i mødelokalet eller klasselokalet – uden den unødvendige omkostning for større og fastsiddende skærme. Og fjernopkobling og interaktivt udstyr betyder, at alle kan samarbejde og bidrage."

Indbygget splitskærm

De interaktive modeller har indbygget splitskærmfunktion, som kan vise op til fire input på en projektor, hvilket overflødiggør yderligere projektorer.

Alle modellerne har indbygget trådløs Wi-Fi og Screen Mirroring (Miracast), hvilket gør indholdsdeling nem fra mange enheder. I modsætning til fladskærme er der ingen genskin eller blinde vinkler uanset, hvor i lokalet du befinder dig, argumenterer Epson.

Både de interaktive og non-interaktive projektorer er tilgængelige fra januar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS