Hackerne har fået øje på Linux – trussel mod virksomheder i skyen

Linux er en integreret del af skyen og den digitale infrastruktur, men ifølge VMware er cloud-miljøer både ubeskyttede og i søgelyset hos de cyberkriminelle.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det meste udbredte operativsystem i verden er stadig Windows i en eller anden version, og det gælder ikke mindst, når det drejer sig om servere i virksomheder og i datacentre. Men Linux er det meste udbredte operativsystem til cloud-computing, og ifølge VMware er netop dette styresystem hurtigt ved at blive cyberkriminelles adgangsbillet ind til multi cloud-miljøer, og det kan true virksomheder verden over.

VMware har lige frigivet rapporten Exposing Malware in Linux-based Multi-Cloud Environments, og i den står at læse, at de cyberkriminelle er i fuld gang med at forstærke angrebene mod Linux-baserede systemer.

VMware oplyser, at blandt andet ransomware er i vækst. Her bliver angrebene målrettet de Linux host-images, der bruges til at ændre på arbejdsbelastningerne i virtualiserede miljøer.

Flere angreb – og mere komplekse

Rapporten kan også fortælle, at malware rettet direkte mod Linux-operativsystemer stiger både i volumen og kompleksitet og generelt er en stigende trussel mod cloud-miljøerne.

Ifølge VMware skal virksomhederne have langt mere fokus på at prioritere opsporing af trusler, ikke mindst fordi de nye trusler retter sig mod skyen for at gøre så stor skade som muligt.

Et af de værktøjer som VMware oplever, bliver brugt i øjeblikket, er Cobalt Strike, en software, som kan give fjernadgang til computere, men som også kan udnyttes af de cyberkriminelle.

Værktøjet er en kendt trussel mod Windows-baserede computere, og VMware ser det derfor kun som helt naturligt, at det nu også bliver brugt mod Linux- systemer.

Hent viden – og vælg zero trust

VMware råder til, at it-ansvarlige sætter sig mere ind i de trusler, der retter sig mod Linux-baserede systemer, og at sikre, at de er opdaterede og beskyttede på samme måde som Windows-baserede systemer.

Ifølge VMware er det bedste, en virksomhed kan gøre i denne sammenhæng at indføre en zero trust-adgang for at sikre den bedst mulige sikkerhed på deres netværk.

Den fulde rapport kan du læse her.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks