Hackerne har fået øje på Linux – trussel mod virksomheder i skyen

Linux er en integreret del af skyen og den digitale infrastruktur, men ifølge VMware er cloud-miljøer både ubeskyttede og i søgelyset hos de cyberkriminelle.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det meste udbredte operativsystem i verden er stadig Windows i en eller anden version, og det gælder ikke mindst, når det drejer sig om servere i virksomheder og i datacentre. Men Linux er det meste udbredte operativsystem til cloud-computing, og ifølge VMware er netop dette styresystem hurtigt ved at blive cyberkriminelles adgangsbillet ind til multi cloud-miljøer, og det kan true virksomheder verden over.

VMware har lige frigivet rapporten Exposing Malware in Linux-based Multi-Cloud Environments, og i den står at læse, at de cyberkriminelle er i fuld gang med at forstærke angrebene mod Linux-baserede systemer.

VMware oplyser, at blandt andet ransomware er i vækst. Her bliver angrebene målrettet de Linux host-images, der bruges til at ændre på arbejdsbelastningerne i virtualiserede miljøer.

Flere angreb – og mere komplekse

Rapporten kan også fortælle, at malware rettet direkte mod Linux-operativsystemer stiger både i volumen og kompleksitet og generelt er en stigende trussel mod cloud-miljøerne.

Ifølge VMware skal virksomhederne have langt mere fokus på at prioritere opsporing af trusler, ikke mindst fordi de nye trusler retter sig mod skyen for at gøre så stor skade som muligt.

Et af de værktøjer som VMware oplever, bliver brugt i øjeblikket, er Cobalt Strike, en software, som kan give fjernadgang til computere, men som også kan udnyttes af de cyberkriminelle.

Værktøjet er en kendt trussel mod Windows-baserede computere, og VMware ser det derfor kun som helt naturligt, at det nu også bliver brugt mod Linux- systemer.

Hent viden – og vælg zero trust

VMware råder til, at it-ansvarlige sætter sig mere ind i de trusler, der retter sig mod Linux-baserede systemer, og at sikre, at de er opdaterede og beskyttede på samme måde som Windows-baserede systemer.

Ifølge VMware er det bedste, en virksomhed kan gøre i denne sammenhæng at indføre en zero trust-adgang for at sikre den bedst mulige sikkerhed på deres netværk.

Den fulde rapport kan du læse her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS