Test: Philips 288EA2: Skærmen vil meget og kan det meste

Med 28” og 4K kan pc-skærmen 288E2A klare alt fra kontorbrug over lettere billedbehandling til gaming, lover Philips. Store ord, når prisen er relativt beskedne 1950 kroner ekskl. moms. Vi tjekker realiteterne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En skærm, der kan håndtere det hele – tv-underholdning, almindelig netsurfing, let billedbehandling, kontoropgaver derhjemme og på arbejdsplads­en.

Det lover Philips, at denne 28” store 4K-monitor, 288E2A, kan favne – og vurderer i øvrigt også, at den kan kobles på en gaming-computer og køre tunge spil. Hvis du ikke er glødende gaming­entusiast, professionel fotograf eller filmmand, kan den faktisk bruges til det hele.

Philips har formået at proppe masser af teknologi ind i skærmen, og selvom prisen på 1950 kroner afslører, at der ikke er tale om et LCD-panel fra den dyreste sending, så får Philips ved hjælp af den indbyggede elektronik temmelig meget ud af panelet.

Et godt tegn

Således mødes du med strålende farver, som ikke ligner et glansbillede, men har den glans og glød, der gør, at film og serier ser godt ud. Opløsningen på 4K er rar ved film på en 28”-skærm.

Til billedbehandling betyder den høje opløsning, at du får mange detaljer med og kan zoome godt ind på billedet. Det står ikke helt neutralt, men har alligevel nogle de forcer, som dyrere professionelle skærme har.

Du kan skrue lidt ned for lyset, så billedet bliver knap så brillant og dermed mere korrekt. Samtidig bevares kontrasten i billedet – det er et godt tegn, for det er ellers et punkt, hvor mange billige skærme fejler.

Til billedbehandling i den lette ende er Philips altså godkendt. Den professionelle fotograf vil ønske sig noget, der er bedre. Men til det lille firma, der selv laver videoklip eller materiale med billeder, kan skærmen sagtens bruges.

Samtidig håndterer den almindeligt kontorarbejde med tekst og tal rigtig godt. Den høje opløsning kan give udfordringer, fordi tekststørrelsen skrumper. Men du kan gøre alt større på skærmen og stadig bevare skarpheden.

Fin allrounder

Til gaming er Philips-panelet da godkendt. Opdateringshastigheden er op til 140 Hz, og billedet står roligt i de fleste spil. En hardcore-gamer vil helt sikkert bede om et panel, der er endnu mere roligt.

Men skærmen er godkendt til niveauet lige under. Det har vi det fint med. For vi ser denne Philips 288E2A som en fremragende allrounder, der både kan bruges på kontoret og i privaten. Testen viser, den er helt oplagt til hjemmekontoret.

Eneste ankepunkt er de manglende justeringsmuligheder. Det er ikke muligt at løfte skærmen eller dreje den. Og selvom panelet befinder sig i en højde, der vil passe de fleste brugere ganske udmærket, så duer 288E2A for eksempel slet ikke, hvis du er meget høj af statur. Det vil kræve, at du stiller hele monitoren op på en bog eller ofrer en skærmarm.

Det er jo lidt ærgerligt, men det ændrer nu ikke ved vores generelle begejstring for denne skærm. Og med prisen in mente får 288E2A uden tøven en anbefaling.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse