Kunstig intelligens skal bekæmpe økonomisk kriminalitet

FN's Kontor for Narkotika og Kriminalitet anslår, at op til 2 billioner dollars hvert år hvidvaskes gennem verdensomspændende finansielle systemer. Det er intet mindre end 2-5 % af det globale BNP.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

European Banking Federation (EBF) – der forener 32 nationale banksammenslutninger i Europa, der repræsenterer 5.981 banker med omkring 2,6 millioner ansatte – har indgået partnerskab med SAS Institute for at hjælpe finansielle virksomheder verden over med at bremse syndfloden.

Nøglen er gratis masterclasses i ”advanced analytics for AML compliance”. For som EBF CEO Wim Mijs siger: "Hurtigt udviklende forretning og teknologi gør konventionelle metoder til bekæmpelse af hvidvaskning af penge (AML) ineffektive og kalder på en mere innovativ tilgang til bekæmpelse af økonomisk kriminalitet. Fremtiden for AML er forankret i brugen af innovative teknologier og fælles løsninger, der i praksis forbedrer eksperternes dømmekraft og afslører det fulde billede, når de beskæftiger sig med komplekse kriminelle netværk."

På trods af det stadigt stigende antal rapporter om mistænkelige aktiviteter i EU viser data fra Europol, at ikke mere end 1,1 % af de kriminelle aktiver blev konfiskeret mellem 2009 og 2014. For at bekæmpe denne bekymrende tendens indførte Europa-Kommissionen en ny AML pakke i juli 2021. Blandt ændringerne skal banker og andre forpligtede enheder for første gang overholde en direkte gældende regulering.

En ny europæisk AML-myndighed vil også blive operationel i de kommende år.

Corona åbnede smuthuller

I januar advarede Financial Action Task Force (FATF), den mellemstatslige vagthund for økonomisk kriminalitet, om, at COVID-19-pandemien havde gjort det muligt for kriminelle at udnytte smuthuller i den digitale identitet.

Omkring samme tid undersøgte SAS Institute, KPMG og Association of Certified Anti-Money Laundering Specialists (ACAMS) mere end 850 ACAMS-medlemmer globalt for at måle, hvordan compliance-professionelle justerede deres AML-strategier midt i pandemien.

Den resulterende AML-teknologiundersøgelse, offentliggjort i august 2021, afslørede, at en tredjedel af de finansielle institutioner rapporterede, at de accelererede deres AI og maskinlæringsadoption til AML-overholdelse som reaktion på COVID-19.

Yderligere 39 % angav, at deres AI- og machine learningplaner fortsatte med uformindsket styrke på trods af at pandemien ser ud til at aftage.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec