Kunstig intelligens skal bekæmpe økonomisk kriminalitet

FN's Kontor for Narkotika og Kriminalitet anslår, at op til 2 billioner dollars hvert år hvidvaskes gennem verdensomspændende finansielle systemer. Det er intet mindre end 2-5 % af det globale BNP.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

European Banking Federation (EBF) – der forener 32 nationale banksammenslutninger i Europa, der repræsenterer 5.981 banker med omkring 2,6 millioner ansatte – har indgået partnerskab med SAS Institute for at hjælpe finansielle virksomheder verden over med at bremse syndfloden.

Nøglen er gratis masterclasses i ”advanced analytics for AML compliance”. For som EBF CEO Wim Mijs siger: "Hurtigt udviklende forretning og teknologi gør konventionelle metoder til bekæmpelse af hvidvaskning af penge (AML) ineffektive og kalder på en mere innovativ tilgang til bekæmpelse af økonomisk kriminalitet. Fremtiden for AML er forankret i brugen af innovative teknologier og fælles løsninger, der i praksis forbedrer eksperternes dømmekraft og afslører det fulde billede, når de beskæftiger sig med komplekse kriminelle netværk."

På trods af det stadigt stigende antal rapporter om mistænkelige aktiviteter i EU viser data fra Europol, at ikke mere end 1,1 % af de kriminelle aktiver blev konfiskeret mellem 2009 og 2014. For at bekæmpe denne bekymrende tendens indførte Europa-Kommissionen en ny AML pakke i juli 2021. Blandt ændringerne skal banker og andre forpligtede enheder for første gang overholde en direkte gældende regulering.

En ny europæisk AML-myndighed vil også blive operationel i de kommende år.

Corona åbnede smuthuller

I januar advarede Financial Action Task Force (FATF), den mellemstatslige vagthund for økonomisk kriminalitet, om, at COVID-19-pandemien havde gjort det muligt for kriminelle at udnytte smuthuller i den digitale identitet.

Omkring samme tid undersøgte SAS Institute, KPMG og Association of Certified Anti-Money Laundering Specialists (ACAMS) mere end 850 ACAMS-medlemmer globalt for at måle, hvordan compliance-professionelle justerede deres AML-strategier midt i pandemien.

Den resulterende AML-teknologiundersøgelse, offentliggjort i august 2021, afslørede, at en tredjedel af de finansielle institutioner rapporterede, at de accelererede deres AI og maskinlæringsadoption til AML-overholdelse som reaktion på COVID-19.

Yderligere 39 % angav, at deres AI- og machine learningplaner fortsatte med uformindsket styrke på trods af at pandemien ser ud til at aftage.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank