Dårligt nyt for it-sikkerheden: Hackere spreder nu malware i containerformat

Microsoft blokerer makroer i Office-applikationer som standard fra og med i år, og det har fået de cyberkriminelle til at ændre angrebsmetoder – det vurderer sikkerhedseksperter er en historisk begivenhed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sidste år annoncerede Microsoft, at selskabet som standard ville blokere XL4- og VBA-makroner for deres Office-brugere i løbet af 2022. Det skulle øge sikkerheden for brugerne, og gøre det mere trygt at anvende applikationer.

Men sikkerhedsforskere fra firmaet Proofpoint har løftet sløret for, at de cyberkriminelle ikke uden videre har til sinds at opgive kampen. De har tilpasset deres strategier og udviklet ny måder at angribe på – måder, der vil omgå de blokerede makroer i Microsoft Office-applikationerne.

Historisk udvikling

Sikkerhedseksperterne kalder de nye angrebsmetoder en historisk udvikling. Nu dropper de cyberkriminelle i vid udstrækning de makrobaserede trusler, og i stedet gør de brug af de såkaldte containerformater, herunder ISO, IMG og RAR, til at distribuere malware.

De filtyper bliver nemlig ikke ramt af Microsofts makrobeskyttelse, og de gør det lettere at distribuere eksekverbare filer, der kan betyde, at computere og laptops bliver inficeret med malware og ransomware.

66 procent færre i makroer

Proofpoint vurderer, at brugen af VBA- og XL4-makroer til distribuering af malware vil være faldet med 66 procent målt fra oktober 2021 til juni 2022. I samme periode har Proofpoint kunnet måle, at brugen af containerfiler til samme formål steg kraftigt.

Proofpoint-forskerne er overbeviste om, at dette er en af de største ændringer nogensinde i e-mail-trusselslandskabet. De forventer også, at udnyttelsen af containerformatet vil fortsætte med at stige i fremtiden.

”At cyberkriminelle bevæger sig væk fra direkte at distribuere makrobaserede vedhæftede filer i e-mail viser en væsentlig ændring. Nye taktikker bliver taget i brug for at levere malware, og den øgede brug af filer som ISO, LNK og RAR forventes at fortsætte,” skriver Sherrod DeGrippo, chef for sikkerhedsforskning hos Proofpoint i en meddelelse.

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S