Dårligt nyt for it-sikkerheden: Hackere spreder nu malware i containerformat

Microsoft blokerer makroer i Office-applikationer som standard fra og med i år, og det har fået de cyberkriminelle til at ændre angrebsmetoder – det vurderer sikkerhedseksperter er en historisk begivenhed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sidste år annoncerede Microsoft, at selskabet som standard ville blokere XL4- og VBA-makroner for deres Office-brugere i løbet af 2022. Det skulle øge sikkerheden for brugerne, og gøre det mere trygt at anvende applikationer.

Men sikkerhedsforskere fra firmaet Proofpoint har løftet sløret for, at de cyberkriminelle ikke uden videre har til sinds at opgive kampen. De har tilpasset deres strategier og udviklet ny måder at angribe på – måder, der vil omgå de blokerede makroer i Microsoft Office-applikationerne.

Historisk udvikling

Sikkerhedseksperterne kalder de nye angrebsmetoder en historisk udvikling. Nu dropper de cyberkriminelle i vid udstrækning de makrobaserede trusler, og i stedet gør de brug af de såkaldte containerformater, herunder ISO, IMG og RAR, til at distribuere malware.

De filtyper bliver nemlig ikke ramt af Microsofts makrobeskyttelse, og de gør det lettere at distribuere eksekverbare filer, der kan betyde, at computere og laptops bliver inficeret med malware og ransomware.

66 procent færre i makroer

Proofpoint vurderer, at brugen af VBA- og XL4-makroer til distribuering af malware vil være faldet med 66 procent målt fra oktober 2021 til juni 2022. I samme periode har Proofpoint kunnet måle, at brugen af containerfiler til samme formål steg kraftigt.

Proofpoint-forskerne er overbeviste om, at dette er en af de største ændringer nogensinde i e-mail-trusselslandskabet. De forventer også, at udnyttelsen af containerformatet vil fortsætte med at stige i fremtiden.

”At cyberkriminelle bevæger sig væk fra direkte at distribuere makrobaserede vedhæftede filer i e-mail viser en væsentlig ændring. Nye taktikker bliver taget i brug for at levere malware, og den øgede brug af filer som ISO, LNK og RAR forventes at fortsætte,” skriver Sherrod DeGrippo, chef for sikkerhedsforskning hos Proofpoint i en meddelelse.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S