Unge dropper traditionel karriere – vil hellere være kreative og selvstændige

En undersøgelse fra it-virksomheden Adobe afslører, at de kommende generationer gerne vælger otte-fire-jobbet fra. De vil hellere gå den kreative vej og gerne som selvstændige.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I løbet af de sidste to år alene, er der kommet mere end 165 millioner nye digitale indholdsskabere på globalt plan. Det viser en ny stor undersøgelse fra it-virksomheden Adobe.

Den løfter samtidig sløret for, at influencere i dag i gennemsnit tjener mere end softwareingeniører, advokater og revisorer.

Dermed er indholdskreation blevet en attraktiv indtægtskilde, og generation Z og Y vælger i høj grad at gå den vej i stedet for at træde de mere traditionelle stier, når det handler om karriere og job.

Den kreative økonomi

"Den eksplosive udvikling i den kreative økonomi giver en platform for individer, entreprenører, selvstændige erhvervsdrivende og indholdsskabere, hvor de kan udtrykke sig selv og udforske kreativitet på nye måder," udtaler Scott Belsky, videcirektør og produktchef hos Adobe.

Der er i dag over 303 millioner indholdsskabere, og derved er den kreative økonomi i fuld gang med at ændre på strukturer inden for arbejdsmarkedet, lyder det fra Adobe (som i parentes bemærket skaber software til netop denne type job).

Hellere sociale medier end naturen

Undersøgelsen viser også, at indholdsskabere er gladest, hvis de bruger over 10 timer ugentligt på at skabe og dele indhold. Samt at brugen af sociale medier er vigtigere for deres mentale helbred end motion, musik og naturoplevelser.

Undersøgelsen Future of Creativity er foretaget i maj. Der var 9000 respondenter fra USA, England, Spanien, Frankrig, Tyskland, Australien, Sydkorea, Japan og Brasilien.

Politiets Efterretningstjeneste

Tech-studentermedhjælpere i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S