Undersøgelse: Ransomware truer især de samfundskritiske systemer

Hackere retter i særlig grad ransomwareangreb mod uddannelsessektoren, det offentlige og finanssektoren, viser en ny rapport. Og det er foruroligende, mener ekspert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I takt med den øgede digitalisering af samfund og virksomheder har de cyberkriminelle øget deres aktiviteter markant. En ny undersøgelse fra sikkerhedsfirmaet Barracuda Networks viser således, at antallet ransomware-trusler er vokset med 1,2 millioner pr. måned fra januar til juni i år.

Undersøgelsen viser samtidig, at fem erhverv i særlig grad har fået kærligheden fra hackerne at føle. Således er uddannelsessektoren mål for 15 procent af angrebene, kommuner 12 procent, sundhedssektoren for 12 procent, infrastrukturen modtager 8 procent af opmærksomheden, og finanssektoren er i skudlinjen i 6 procent af tilfældene.

”Det er en global analyse baseret på vores over 200.000 kunder, og hvad de har været udsat for i form af ransomware-angreb,” forklarer Peter Gustafsson, nordisk ansvarlig hos Barracuda Networks til AOD PRO.

Hvorfor det specielt er disse fem erhverv, der er mål for hackernes angreb, kan Peter Gustafsson ikke svare på, men tendensen bekymrer ham.

”Jeg har ingen analyse på, hvorfor truslerne mod disse erhverv vokser mest. Men det er foruroligende, for angreb mod kommuner, sygehuse og skoler påvirker samfundet i stor stil,” påpeger Peter Gustafsson.

Angreb tages ikke alvorligt nok

Erfaringen fra Barracuda Networks er, at cybertruslerne generelt er i stigning, og ikke kun inden for disse fem områder. Også serviceudbydere, bil-, hotel-, restauration-, detail-, software- og teknologibranchen oplever stigninger.

Derfor undrer det Peter Gustafsson, at virksomheder stadig ikke tager disse trusler alvorligt nok.

”Der er langt fra fokus nok på problemet. Man stoler for meget på traditionelle teknologier og/eller den standard der er indbygget i Microsoft 365,” fortæller Peter Gustafsson.

Mange vælger at betale

På spørgsmålet om, hvorfor trusselsbilledet stadig stiger, er Peter Gustafsson ikke i tvivl:

”Det er desværre en meget lukrativ forretning med ransomware, for mange vælger at betale – endda flere gange. Vi oplever, at der etableres kriminelle organisationer, hvis eneste formål er at udføre disse angreb i stor skala,” forklarer Peter Gustafsson.

Det er dog langt fra umuligt at beskytte sig selv bedre mod ransomware, og Peter Gustafsson har et flere gode råd til, hvad virksomheder og offentlige institutioner bør gøre.

Man bør styrke beskyttelsen i Microsoft 365 med automatiseret, AI-baseret beskyttelse mod bedrag og konto-tyveri. Man skal uddanne personalet i, hvordan de kan være en del af beskyttelsen. Man skal sikre sig en skybaseret, hurtig og automatiseret backup af Microsoft 365. Og endelig bør man beskytte applikationer og adgang i flere niveauer med automatiserede teknologier, rådgiver Peter Gustafsson.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S