Undersøgelse: Ransomware truer især de samfundskritiske systemer

Hackere retter i særlig grad ransomwareangreb mod uddannelsessektoren, det offentlige og finanssektoren, viser en ny rapport. Og det er foruroligende, mener ekspert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I takt med den øgede digitalisering af samfund og virksomheder har de cyberkriminelle øget deres aktiviteter markant. En ny undersøgelse fra sikkerhedsfirmaet Barracuda Networks viser således, at antallet ransomware-trusler er vokset med 1,2 millioner pr. måned fra januar til juni i år.

Undersøgelsen viser samtidig, at fem erhverv i særlig grad har fået kærligheden fra hackerne at føle. Således er uddannelsessektoren mål for 15 procent af angrebene, kommuner 12 procent, sundhedssektoren for 12 procent, infrastrukturen modtager 8 procent af opmærksomheden, og finanssektoren er i skudlinjen i 6 procent af tilfældene.

”Det er en global analyse baseret på vores over 200.000 kunder, og hvad de har været udsat for i form af ransomware-angreb,” forklarer Peter Gustafsson, nordisk ansvarlig hos Barracuda Networks til AOD PRO.

Hvorfor det specielt er disse fem erhverv, der er mål for hackernes angreb, kan Peter Gustafsson ikke svare på, men tendensen bekymrer ham.

”Jeg har ingen analyse på, hvorfor truslerne mod disse erhverv vokser mest. Men det er foruroligende, for angreb mod kommuner, sygehuse og skoler påvirker samfundet i stor stil,” påpeger Peter Gustafsson.

Angreb tages ikke alvorligt nok

Erfaringen fra Barracuda Networks er, at cybertruslerne generelt er i stigning, og ikke kun inden for disse fem områder. Også serviceudbydere, bil-, hotel-, restauration-, detail-, software- og teknologibranchen oplever stigninger.

Derfor undrer det Peter Gustafsson, at virksomheder stadig ikke tager disse trusler alvorligt nok.

”Der er langt fra fokus nok på problemet. Man stoler for meget på traditionelle teknologier og/eller den standard der er indbygget i Microsoft 365,” fortæller Peter Gustafsson.

Mange vælger at betale

På spørgsmålet om, hvorfor trusselsbilledet stadig stiger, er Peter Gustafsson ikke i tvivl:

”Det er desværre en meget lukrativ forretning med ransomware, for mange vælger at betale – endda flere gange. Vi oplever, at der etableres kriminelle organisationer, hvis eneste formål er at udføre disse angreb i stor skala,” forklarer Peter Gustafsson.

Det er dog langt fra umuligt at beskytte sig selv bedre mod ransomware, og Peter Gustafsson har et flere gode råd til, hvad virksomheder og offentlige institutioner bør gøre.

Man bør styrke beskyttelsen i Microsoft 365 med automatiseret, AI-baseret beskyttelse mod bedrag og konto-tyveri. Man skal uddanne personalet i, hvordan de kan være en del af beskyttelsen. Man skal sikre sig en skybaseret, hurtig og automatiseret backup af Microsoft 365. Og endelig bør man beskytte applikationer og adgang i flere niveauer med automatiserede teknologier, rådgiver Peter Gustafsson.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job