Ny aftale kan igen gøre overførsel af persondata til USA mulig

En ny aftale mellem USA og Europa nulstiller i praksis mange af de afgørelser, der tidligere er blevet gjort vedrørende sikkerheden i at lægge persondata på amerikanske servere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En ny aftale mellem USA og Europa nulstiller i praksis mange af de afgørelser, der tidligere er blevet gjort vedrørende sikkerheden i at lægge persondata på amerikanske servere

”Med aftalen er der nu kommet klarhed omkring et af de væsentligste udfordringer ved at overføre europæisk persondata til USA. Det er vi rigtigt glade for, da det fjerner den tvivl, der ellers har opbygget sig omkring brugen af amerikanske cloudløsninger,” siger Martin Jensen Buch, chefkonsulent i IT-Branchen.

Tvivlen har blandt andet ført til, at Datatilsynet for nylig meldte ud, at de vurderede Google Analytics som et ulovligt værktøj, hvis man bruget det i sin standard-form.

https://www.altomdata.dk/google-analytics-er-ulovligt-i-danmark-fastslaar-datatilsynet/

Ordre fra Biden

Aftalen, der netop er offentliggjort af Det Hvide Hus, sikrer yderligere sikkerhedsforanstaltninger omkring den amerikanske efterretningstjenestes mulighed for at tilgå europæiske persondata, hvilket EU har efterspurgt.

EU har tidligere haft en Safe Harbour-aftale og en Privacy Shield-aftale med USA, som gjorde det lovligt at overføre persondata til USA.

De to aftaler blev dog med hhv. Schrems I og Schrems II-dommene kendt ugyldige, og der har derfor været tvivl om lovligheden af at sende persondata over Atlanten.

”GDPR-loven er utrolig vigtig i forhold til at passe på borgernes data, men der er ingen tvivl om, at de to domme har skabt et gevaldigt benspænd for alle de virksomheder og myndigheder, der gerne vil bruge internettet, cloud og online tjenester. Så det er rart, at der nu er skabt klarhed omkring, at vi trygt kan stole på at der bliver passet godt på europæiske data – også i USA,” udtaler Martin Jensen Buch.

Nu udestår der kun en officiel vurdering fra EU, om at beskyttelsesniveauet i USA er tilstrækkeligt. Men indtil da, er det altså fuldt ud lovligt at overføre danske persondata til USA, vurderer IT-Branchen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S