Ny aftale kan igen gøre overførsel af persondata til USA mulig

En ny aftale mellem USA og Europa nulstiller i praksis mange af de afgørelser, der tidligere er blevet gjort vedrørende sikkerheden i at lægge persondata på amerikanske servere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En ny aftale mellem USA og Europa nulstiller i praksis mange af de afgørelser, der tidligere er blevet gjort vedrørende sikkerheden i at lægge persondata på amerikanske servere

”Med aftalen er der nu kommet klarhed omkring et af de væsentligste udfordringer ved at overføre europæisk persondata til USA. Det er vi rigtigt glade for, da det fjerner den tvivl, der ellers har opbygget sig omkring brugen af amerikanske cloudløsninger,” siger Martin Jensen Buch, chefkonsulent i IT-Branchen.

Tvivlen har blandt andet ført til, at Datatilsynet for nylig meldte ud, at de vurderede Google Analytics som et ulovligt værktøj, hvis man bruget det i sin standard-form.

https://www.altomdata.dk/google-analytics-er-ulovligt-i-danmark-fastslaar-datatilsynet/

Ordre fra Biden

Aftalen, der netop er offentliggjort af Det Hvide Hus, sikrer yderligere sikkerhedsforanstaltninger omkring den amerikanske efterretningstjenestes mulighed for at tilgå europæiske persondata, hvilket EU har efterspurgt.

EU har tidligere haft en Safe Harbour-aftale og en Privacy Shield-aftale med USA, som gjorde det lovligt at overføre persondata til USA.

De to aftaler blev dog med hhv. Schrems I og Schrems II-dommene kendt ugyldige, og der har derfor været tvivl om lovligheden af at sende persondata over Atlanten.

”GDPR-loven er utrolig vigtig i forhold til at passe på borgernes data, men der er ingen tvivl om, at de to domme har skabt et gevaldigt benspænd for alle de virksomheder og myndigheder, der gerne vil bruge internettet, cloud og online tjenester. Så det er rart, at der nu er skabt klarhed omkring, at vi trygt kan stole på at der bliver passet godt på europæiske data – også i USA,” udtaler Martin Jensen Buch.

Nu udestår der kun en officiel vurdering fra EU, om at beskyttelsesniveauet i USA er tilstrækkeligt. Men indtil da, er det altså fuldt ud lovligt at overføre danske persondata til USA, vurderer IT-Branchen.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S