Danske industriansatte får mulighed for at vælge mellem flere it-uddannelser i fremtiden

Ansatte i industrien kan fremover vælge mellem flere it-uddannelser fra den såkaldte positivliste. Det er resultatet af det nye overenskomstforlig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den toårige overenskomstaftale for industrien, der kom på plads i løbet af weekenden mellem CO-Industri og Dansk Industri, betyder, at der kommet to ny it-rettede uddannelser på den såkaldte 'positivliste'.

Positivlisten er den liste over forhåndsgodkendte kurser og uddannelser, der giver mulighed for tilskud for industriansatte.

Det fremgår fra protokollatet i forbindelse med det nye overenskomstforlig.

Det er Industriens Kompetenceudviklingsfond, IKUF, der står for at yde disse tilskud til de selvvalgte efteruddannelser samt aftalte uddannelser for ansatte i industrien.

Formålet er at sikre udvikling af medarbejdernes kompetencer for at bevare og styrke virksomhedernes konkurrencekraft.

Der er tale om to ny it-rettede diplomuddannelser, der er kommet på den såkaldte positivlisten.
Det drejer sig om diplomuddannelsen i it-sikkerhed samt diplomuddannelsen i softwareudvikling.

De to uddannelser falder ind under uddannelser, der kan tildeles støtte som ’aftalt uddannelse’.

Den nye overenskomst betyder samtidig, at medarbejderne i industrien fremover får fuld løn under selvvalgt uddannelse. Tidligere var tilskuddet på 85 procent.

Dansk Metals hovedbestyrelse anbefaler et 'ja' til overenskomstforliget

Det er blot nogle af grundene til, at Dansk Metals hovedbestyrelse mandag anbefalede medlemmerne at stemme ja til overenskomstforliget.

It-ansatte og andre i industrien kan ifølge Dansk Metal se frem til markant mere i lønposen med den nye aftale, der gælder for de næste to år.

Samtidig forventes det, at lønmodtagerne inden for de kommende år indhenter det, de mistede ved den høje inflation.

”Det er historisk, at det er lykkedes at få forhandlet så meget hjem fra de centrale forhandlinger på en minimallønsoverenskomst,” lyder det i pressemeddelelsen.

Andre forbedringer, der bliver listet op, er:

Fritvalgskontoen stiger med to procent fra syv til ni procent i 2024.

Arbejdsgiverne skal fra i år betale to procent mere og lønmodtagerne to procent mindre ind til pension. Det betyder, at medarbejderne fremover sparer det samme op i pension, men de beholder to procent mere i løn.

Mindstelønnen stiger med ni kroner i timen.

Barsel med fuld løn bliver forlænget med fire uger, der fordeles på to uger til deling og to uger til den anden forældre.

Timelønnen til lærlinge bliver forhøjet med ekstra otte procent i overenskomstperioden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect