DI: Datatilsynet får fortsat masser af penge til rådgivning, men vi savner resultater

Trods millionnedskæringer på Datatilsynets bevillinger bliver der ikke skåret i midlerne til at yde rådgivning om eksempelvis GDPR. Tilsynet har faktisk fået mange flere penge til den opgave de senere år, men Dansk Industri mener ikke, man kan se resultaterne af indsatsen.

Artikel top billede

(Foto: Dansk Industri)

Med den netop indgåede aftale om finanslov beskæres Datatilsynets samlede budgetter med millioner af kroner om året i de kommende år.

Det får Dansk Industri til at understrege, at Datatilsynet er en central myndig, som skal have de nødvendige ressourcer.

“Datatilsynet står helt centralt som myndighed i den digitale omstilling af virksomhederne og vores samfund, og vi skal selvfølgelig have et datatilsyn, der har ressourcerne til udføre deres opgaver, ikke mindst i forhold til at understøtte og rådgive virksomhederne om de til tider relativt komplekse GDPR-regler,” siger digitaliseringspolitisk chef i DI, Andreas Holbak Espersen.

Dansk Industri peger dog på, at tilsynet de senere år har fået væsentligt flere midler til at rådgive virksomheder, men at den satsning endnu ikke har haft nogen effekt.

“Tilsynet har en faldende bevilling, men over de senere år er Datatilsynets bevilling til den vigtige opgave med rådgivning og vejledning blevet løftet væsentligt, og det har vi fra erhvervslivets side støttet op om. Samtidig må vi også sige, at vi stadig mangler at se effekten af den styrkelse”, siger Andreas Holbak Espersen.

Han anbefaler derfor Datatilsynet at øge sit fokus og sin indsats på området.

“På årets finanslov hæfter vi os ved, at bevillingen målrettet rådgivning og vejledning fastholdes, og det væsentlige for os i den her sammenhæng er, at Datatilsynet i højere grad udnytter deres ressourcer til at løfte den forpligtelse, de har til at yde rådgivning”, siger Andreas Holbak Espersen.

Konkret får Datilsynet 0,4 millioner kroner mere til rådgivning og vejledning i forhold til 2022.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S