DI: Datatilsynet får fortsat masser af penge til rådgivning, men vi savner resultater

Trods millionnedskæringer på Datatilsynets bevillinger bliver der ikke skåret i midlerne til at yde rådgivning om eksempelvis GDPR. Tilsynet har faktisk fået mange flere penge til den opgave de senere år, men Dansk Industri mener ikke, man kan se resultaterne af indsatsen.

Artikel top billede

(Foto: Dansk Industri)

Med den netop indgåede aftale om finanslov beskæres Datatilsynets samlede budgetter med millioner af kroner om året i de kommende år.

Det får Dansk Industri til at understrege, at Datatilsynet er en central myndig, som skal have de nødvendige ressourcer.

“Datatilsynet står helt centralt som myndighed i den digitale omstilling af virksomhederne og vores samfund, og vi skal selvfølgelig have et datatilsyn, der har ressourcerne til udføre deres opgaver, ikke mindst i forhold til at understøtte og rådgive virksomhederne om de til tider relativt komplekse GDPR-regler,” siger digitaliseringspolitisk chef i DI, Andreas Holbak Espersen.

Dansk Industri peger dog på, at tilsynet de senere år har fået væsentligt flere midler til at rådgive virksomheder, men at den satsning endnu ikke har haft nogen effekt.

“Tilsynet har en faldende bevilling, men over de senere år er Datatilsynets bevilling til den vigtige opgave med rådgivning og vejledning blevet løftet væsentligt, og det har vi fra erhvervslivets side støttet op om. Samtidig må vi også sige, at vi stadig mangler at se effekten af den styrkelse”, siger Andreas Holbak Espersen.

Han anbefaler derfor Datatilsynet at øge sit fokus og sin indsats på området.

“På årets finanslov hæfter vi os ved, at bevillingen målrettet rådgivning og vejledning fastholdes, og det væsentlige for os i den her sammenhæng er, at Datatilsynet i højere grad udnytter deres ressourcer til at løfte den forpligtelse, de har til at yde rådgivning”, siger Andreas Holbak Espersen.

Konkret får Datilsynet 0,4 millioner kroner mere til rådgivning og vejledning i forhold til 2022.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job