DI: Datatilsynet får fortsat masser af penge til rådgivning, men vi savner resultater

Trods millionnedskæringer på Datatilsynets bevillinger bliver der ikke skåret i midlerne til at yde rådgivning om eksempelvis GDPR. Tilsynet har faktisk fået mange flere penge til den opgave de senere år, men Dansk Industri mener ikke, man kan se resultaterne af indsatsen.

Artikel top billede

(Foto: Dansk Industri)

Med den netop indgåede aftale om finanslov beskæres Datatilsynets samlede budgetter med millioner af kroner om året i de kommende år.

Det får Dansk Industri til at understrege, at Datatilsynet er en central myndig, som skal have de nødvendige ressourcer.

“Datatilsynet står helt centralt som myndighed i den digitale omstilling af virksomhederne og vores samfund, og vi skal selvfølgelig have et datatilsyn, der har ressourcerne til udføre deres opgaver, ikke mindst i forhold til at understøtte og rådgive virksomhederne om de til tider relativt komplekse GDPR-regler,” siger digitaliseringspolitisk chef i DI, Andreas Holbak Espersen.

Dansk Industri peger dog på, at tilsynet de senere år har fået væsentligt flere midler til at rådgive virksomheder, men at den satsning endnu ikke har haft nogen effekt.

“Tilsynet har en faldende bevilling, men over de senere år er Datatilsynets bevilling til den vigtige opgave med rådgivning og vejledning blevet løftet væsentligt, og det har vi fra erhvervslivets side støttet op om. Samtidig må vi også sige, at vi stadig mangler at se effekten af den styrkelse”, siger Andreas Holbak Espersen.

Han anbefaler derfor Datatilsynet at øge sit fokus og sin indsats på området.

“På årets finanslov hæfter vi os ved, at bevillingen målrettet rådgivning og vejledning fastholdes, og det væsentlige for os i den her sammenhæng er, at Datatilsynet i højere grad udnytter deres ressourcer til at løfte den forpligtelse, de har til at yde rådgivning”, siger Andreas Holbak Espersen.

Konkret får Datilsynet 0,4 millioner kroner mere til rådgivning og vejledning i forhold til 2022.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura