Bærbare for begyndere

En ny bog om brugen af bærbare pc'er giver en fornuftig introduktion til denne hardware-kategori. "Notebooks" kommer godt rundt om emnet, og enkelte irritationsmomenter ødelægger ikke indtrykket af, at bogen er velegnet til brugere, der skal til at anvende en bærbar pc for første gang. Det skader heller ikke, at den er billig - kun 79 kroner.

Til nye brugere

Joe Kraynak har skrevet en lille bog på 158 sider, som nu er blevet oversat til dansk. Den engelske titel "Teach Yourself Notebook Basics in 10 Minutes" er forkortet til det noget mindre sigende "Notebooks" på dansk, og den handler ikke overraskende om bærbare pc'er.

"Notebooks" henvender sig særligt til brugere, der skal i gang med at anvende en bærbar pc for første gang. Det er dog ikke ensbetydende med, at de mere erfarne ikke kan få noget ud af bogen. De færreste benytter den bærbare pc optimalt, og for eksempel afsnittet om fjernstyring af en stationær pc via modem kan være en åbenbaring for mange.

I bogen gennemgås, hvordan den bærbare pc klargøres, tilsluttes og benyttes. Det beskrives, hvordan man tilslutter eksterne enheder til pc'en, og hvorledes man mest effektivt benytter mus og tastatur. Brugen af pc-kort, den infrarøde port og docking-station behandles. Bogen ofrer en del krudt på batteriet, og der er fornuftige tips til, hvordan man sparer på strømmen.

Brugen af Windows Rejsetaske gennemgås, og man får at vide, hvordan man skal forbinde den bærbare pc til andre pc'er eller til nettet. Der er også afsnit om brugen af pc'en ved præsentationer og til videokonferencer, og selv om afsnittene er ret korte, får bogen i hvert fald det vigtigste med. Sidst i "Notebooks" er der afsnit om vedligeholdelse og optimering af pc'en.

Skønhedsfejl

Bogen går fornuftigt nok ud fra, at man har Microsoft Windows som styresystem. Det er tilsyneladende Windows 98, der er brugt som udgangspunkt, og da de forskellige versioner af Windows langt fra altid opfører sig ens, kan brugere af andre versioner godt få problemer. Det gælder især, når der skrives om konfiguration af netværk, for eksempel i afsnittet om, hvordan den bærbare pc forbindes til en stationær pc.

Ind imellem er det gået lidt for hurtigt. Når bogen frejdigt erklærer, at man kan bruge fjernsynet som skærm, er det kun rigtigt i de tilfælde, hvor den bærbare pc har tv-udgang og man har anskaffet sig de rigtige kabler. Det står der bare ikke noget om.

Trods disse skønhedsfejl er der generelt tale om en nyttig bog, som kommer godt rundt om de emner, der er særligt relevante for brugere af bærbare pc'er. De 79 kroner, man skal slippe for bogen, er ikke for meget.

Notebooks
Af Joe Kraynak
IDG Forlag
ISBN: 87-7843-428-9
Pris: kr. 79,00
Antal sider: 158

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job