Sandra Bullocks smukke interface

Klumme: Når filmhelte altid har så nemt ved at finde informationer på internettet, skyldes det ganske enkelt, at de websider, de besøger, er helt igennem brugervenlige.

Hollywood-stjerner kan mange ting.

De kan skyde, fægte og hoppe ned fra anden sal uden at vride om på foden.

Men disse evner er for intet at regne mod stjernernes helt formidable evne til at benytte internettet.

En rigtig stjerne kan finde hvilken som helst information med et par tastetryk og et hurtigt blik på skærmen.

Helten kan uden problemer finde rundt på intranettet i fjendeland, selvom han aldrig har set det før. Der er ikke noget at sige til, at stjernerne får så meget i løn.

Måske er det snyd

Jeg har overvejet, om det måske er snyd.

Ligesom de har stuntmen, har de måske særlige webmen, som står klar til at overtage, når helten springer på hovedet i nettet.

Men nej. Det er ikke tilfældet, kan jeg hermed afsløre.

Jeg har omhyggeligt set og genset samtlige Hollywood-film, hvor helten eller en vigtig bifigur benytter web, og det er helt klart skuespilleren selv, der sidder ved tasterne.

Efter yderligere intensiv gransken – utallige gentagelser, slow motion og freeze frame – har jeg nu fundet ud af, hvordan heltene i filmene bærer sig ad med at anvende web så ufattelig effektivt.

Det er jo så enkelt

Det viser sig overraskende, at der hverken er filmtrick eller overnaturlige evner involveret i magien. Hemmeligheden ligger i webdesignets enkelhed.

Det er fuldstændig slående så enkel, smuk og brugervenlig, en webside er i en film.

På skærmen er der lige netop den information, helten skal bruge for at komme videre i handlingen – hverken mere eller mindre.

På dette sted i filmen må jeg ofte have lommetørklædet frem. Snøftende, småhulkende og med tårerne løbende ned ad kinderne sidder jeg i biografsalens mørke og fantaserer om en virkelighed, der ligner Hollywood bare en lille smule.

Det kan gå i opfyldelse

Jeg er næppe den første, der drømmer mig væk fra virkeligheden i biografsalens mørke, men til forskel fra de mange verdensfjerne filmfantasier om at redde jorden fra undergang eller få hinanden til sidst, så kan min filmdrøm faktisk gå i opfyldelse.

Mere end det – den er så absolut inden for rækkevidde.

Det kræver bare, at flere webdesignere går i biografen. Ind i mørket med dem!

Kan kun en ting

Der kan de lære, at et webdesign er færdigt, når man ikke kan fjerne mere – ikke, når der ikke er plads til mere.

Et godt websted kan en – og kun en – ting. Som det så er rigtig godt til.

Et godt skærmbillede er let at overskue. Store bogstaver og intuitiv, let navigation fremmer forståelsen.

Hastigheden er vigtig.

Det kan kun gå for langsomt.

Desværre må jeg nok se i øjnene, at der er lang vej, for end ikke Hollywoods egne webdesignere går i biografen, i hvert fald er websteder for film blandt de værste.

Rulletekster: Tak til Mission Impossible, WarGames, Matrix, Hackers, The Net, You’ve Got Mail, Murder Dot Com, FeardotCom og filmanmelder Søren Storm Hansen.

Claus Sølvsteen har arbejdet med nye medier siden 1990. han er indehaver af Danmarks første private e-mail-adresse og partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds klummer, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest