Forsvindende få brugere til Unbreakable Linux

I oktober 2006 lancerede Oracle sin Unbreakable Linux med pomp og pragt. Men siden er det ikke gået godt.

Artikel top billede

Der blev brugt mange penge på at markedsføre Oracles egen satsning på Linux.

Amerikanske lufthavne, Silicon Valley og vigtige erhvervsaviser var mål for store reklamekampagner, og det hele blev rundet af med levende pingviner, da Oracles topchef Larry Ellison lancerede Unbreakable Linux 2.0 på konferencen Open World i San Francisco 2006.

Det kan du læse mere om her.

Satsningen var et hårdt slag mod den gamle partner Red Hat, men blev også set som noget af en udfordring mod Novells og Microsofts operativsystemer.

Ifølge ComputerSwedens beregninger har Oracle mindst brugt, hvad der svarer til en milliard kroner på sin Linux-satsning og formentlig mere. Men det sidste år har der været meget stille om projektet.

Ifølge Oracles pressechef er firmaet ikke bekendt med dette beløb, men han kan heller ikke afvise det.

Unbreakable Linux har i dag en betalende kundegruppe på 2500 og Al Gillen, analytiker i IDC, mener, at Unbreakable Linux ikke er værd at tale om, i forhold til Red Hats udbredelse.

"Hvis Oracle har til hensigt at blive en store Linux-leverandør, så er det mislykkedes. Unbreakable Linux har under en procent af markedet," siger han.

Det er en succes

Oracle har ikke nogen direkte kommentar til opgørelsen af markedsandele.

"vi kan konstatere, at 2500 kunder nu er en del Unbreakable Linux-supportprogrammet, hvilket er en vækst på 66,6 pct. siden november 2007," siger Anders Lund Rendtorff, pressechef i Oracle, med en henvisning til en pressemeddelelse som Oracle sendte ud i 2007. Den fortæller om 1500 Unbreakable Linux-brugere.

"Vi kan også konstatere, at vores partnere fortsætter med at støtte programmet," siger Anders Lund Rendtorff.

"Så sent som i august kunne vi fortælle om en række nye partnere og certificeringer i Oracle Unbreakable Linux Support-programmet, et program der nu tilbyder flere end 100 validerede konfigurationer."

Ingen efterspørgsel

Jonas von Bornstedt er teknikchef i Upbase, en virksomhed som arbejder med drift, vedligehold og udvikling af databasemiljøer.

Han fortæller, at Upbase arbejder meget med Linux, men ud over en enkelt kunde har ingen spurgt efter Unbreakable Linux, siden Oracle lancerede den.

"Eftersom Oracle ikke har implementeret noget af sit eget i Unbreakable Linux ved jeg faktisk ikke, hvad deres version skulle være god til," siger Jonas von Bornstedt.

Hun kender ikke til nogen virksomhed i Sverige, som kører Unbreakable Linux. Oracle kunne heller ikke henvise til nogen danske firmaer, der bruger operativsystemet.

At det er gået så dårligt, skyldes at Oracle har fejlbedømt konkurrencen fra andre Linux-platforme, mener Niklas Zandelin, direktør og analytiker i Excido, der tilbyder løsninger baseret på åben kildekode.

"De har formentlig ikke haft de rette kompetencer eller det rette fokus. For at sådan et projekt skal lykkes, kræves meget, og Oracle har gjort for lidt," siger Niklas Zandelin.

Oversat af Birte Matsen, redigeret af Nicolai Devantier

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S