Ahead og fusionen

Det nuværende Ahead er en følge af en fusion af tre selskaber, der gik sammen i 1999. Dette selskab blev opkøbt af Valtech i maj 2000.<BR><BR>

Af Kim Ingemann, IDG Online

I oktober 1999 fusionerede tre selskaber: 3Logic (webteknologi-leverandør), Ahead A/S (kreativ kommunikation og webdesign) og Albertsen & Hvidt (management-konsulenter) til det nye firma Ahead.
I maj 2000 blev dette firma opkøbt af de franske IT-eksperter Valtech.

Det nye selskab Ahead/Valtech kan dermed fusionere en række kompetencer indenfor kommunikation, IT og management. Dermed fusioneres både fagområder og kulturer. I den danske afdeling af Ahead har man ikke mærket så meget til kultursammenstød i forbindelse med virksomhedsovertagelsen i foråret. En større udfordring i Danmark synes det at have været, at få de tre fagkompetencer ført sammen om en fælles udviklingsmodel.

Når den franske overtagelse af den danske afdeling har været så smertefri, kommer det sig af, at Valtech ikke var etableret i Danmark i forvejen. I Tyskland derimod, hvor begge firmaer havde kontorer, er der en fusionsproces i gang.

Var det nogensinde det danske firmas mål at blive opkøbt?

Jens Heimburger, der var stifter af det oprindelige Ahead, siger:

-Vi vidste altid, at vi ville ud over landets grænser. Vi var allerede startet i Hamburg. Vi var godt nok de største i Danmark, men det har jo ingen betydning for en eventuel amerikansk partner, om vi er størst i Danmark.

Er der forskel på kulturen i Ahead og i Valtech?

? Det er relativt let i Danmark, hvor Valtech ikke var i forvejen. Men i virkeligheden supplerer vi hinanden godt. Vores kompetencer var på strategi, design og front-end delen, mens Valtech er en hardcore-IT-virksomhed. Med hensyn til det kulturelle vil jeg sige, at det har været en drøm af en fusion. Min opgave er for eksempel at implementere det, vi kommer med, i Europa, og der bliver vi taget imod med åbne arme. Og så er det jo også en lettelse, at når man har besluttet sig for det, er man fri for at beskæftige sig med banker og børsspekulationer og så videre. Så kan man koncenterere sig om at lave forretning ude i forretningen, siger Jens Heimburger.

En naturlig rolle
? Vi valgte også franskmændene, fordi vi havde en naturlig rolle at spille, og hvor der blev lyttet til os. De havde indset, at de havde brug for de kompetencer, vi havde, tilføjer Torsten Hvidt, direktør for den danske afdeling af Ahead/Valtech, og som i sin tid var medstifter af Albertsen & Hvidt.

- Internetløsningerne bevæger sig mere og mere over til, at der skal være back-end integration, at Internetdelen og virksomhedens system skal hænge sammen. Og så er der er brug for andre IT-mæssige skills, end tidligere. Kravene til IT-siden vokser markant i disse år, siger Jacob Hahn Michelsen, der er IT-udviklingsdirektør.

- Kulturelt er der ingen krav fra Paris til os. Vi skal ikke have fælles værdigrundlag, Men vi skal gennemføre vores fælles forretningsmodel. Det er bare et enormt opbygnings arbejde i mange af de 15 byer, hvor vi har kontorer, fordi vi har de kreative og IT-folkene, der er to meget forskellige subkulturer, i samme organisation, slutter Torsten Hvidt.

Som følge af fusionen skiftede en del af den danske ledelse job. Således blev Steen Tromholt, der var direktør for Ahead International, vice direktør i Valtech med ansvar for marketing i Europa. Ahead Internationals finansdirektør Mikael Tinghuus flyttede til Paris for at blive finansdirektør i Valtech, mens bestyrelsesformanden i Ahead International, Jens Heimburger, blev medlem af Valtechs bestyrelse. Samtidig har Heimburger ansvaret for forretningsudvikling på europæisk plan samt titel af vice direktør.

Ahead på vej ud i verden

Aheads kerneværdier

Aheads direktører om den ny økonomi




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere