Af Jens Bertelsen, Computerworld Online
Med investeringen i seks små Internet-virksomheder bliver TDC Internet, det tidligere Tele Danmark Internet, den tredjestørste Internet-udbyder i Polen.
Selskaberne omsatte sidste år for omkring 60 millioner kroner, men det har lange udsigter, før de begynder at tjene penge, oplyste koncernchef Henning Dyremose og administrerende direktør for TDC Internet, Lars Torpe Christoffersen, på et pressemøde tirsdag.
Stort potentiale
De nægtede at sætte tal på underskuddet, men ville langt hellere tale om potentialet på det polske Internet-marked. I øjeblikket har 5,5 procent af polakkerne Internet-adgang, mens 14 procent har adgang til en pc. Om 3-5 år ventes udbredelsen at være henholdsvis 16 og 33 procent, mener TDC Internet.
De seks Internet-udbydere har tilsammen 15.000 erhvervskunder, 10.000 privatkunder og 275.000 gratis e-mailkonti. De beskæftiger sammenlagt 400 medarbejdere.
Konkurrenterne i Polen er primært de to selskaber TP S.A. og NASK. Det første tilbyder stort set alle typer af kommunikationsløsninger til både private og virksomheder. NASK udspringer af universitetsverdenen og var landets første Internet-udbyder. I dag har selskabet en lang række kunder inden for den offentlige administration samt i erhvervslivet - blandt andet står mobilselskabet Polkomtel, som TDC ejer en andel af, på referencelisten over storkunder.
Vil være nummer to
Udover disse konkurrenter findes der en stribe langt mindre udbydere, og Henning Dyremose håber på, at enten naturlig vækst eller opkøb af en mindre udbyder kan bringe TDC Internet op på en andenplads i Polen.
Prisen for de seks selskaber er 171 millioner kroner (23 millioner euro), og tilsammen tilbyder de Internet-adgang, hosting og portaltjenester med særligt fokus på erhvervskunder. TDC Internet ejer nu 51 procent af aktierne i selskaberne, men har en forkøbsret på yderligere 24 procent frem til midten af år 2003. Hvis den ret udnyttes, er TDC efter polsk lovgivning fri for at tage hensyn til minoritetsinteresser. Sælgeren af aktierne er et stort polsk integrationsselskab inden for software og IT, Softbank - som i øvrigt ikke har noget at gøre med en japansk finanskoncern af samme navn.
Henning Dyremose fremlægger årsregnskabet for TDC-koncernen og datterselskaberne på torsdag i næste uge, den 22. februar.