Studerende bruger ferien til IT-kurser

Danske unge i hundredevis melder sig til IT-kurser og sommeruniversiteter. Udbyderne melder om stormløb og ventelister. Motiverne er nysgerighed, videbegærlighed og netværk, fortæller koordinator i Ernst & Young University, Gorm Laugesen (billedet).

Af Malene Grouleff

Mens de fleste andre danskere beskæftiger hjernen med ukomplicerede emner som softice med eller uden drys og bøf eller pølser på grillen, så vælger mere end 1000 studerende at bruge sommeren væsentlig mere karriereorienteret.

De går på kurser i emner som hacker-beskyttelse, entrepreneurship, forretningsplan, ERP, CRM, human kapital, e-handels-applikationer, køb og salg af virksomheder samt vidensregnskab.

Revisionsfirmaet Ernst & Young udbyder for tredie år i træk kurser på det såkaldte EY University i Danmark. I år er der 1658 kursuspladser. Dem har der været så meget efterspørgsel på, at halvdelen af ansøgerne foreløbig må nøjes med at krydse fingre og stå på ventelister til de mest populære kurser.

Denne sommer er konsulentfirmaet Cap Gemini også sprunget på sommerskole-vognen, dog foreløbig i mindre format.

Vigtigt det er gratis

Cap Geminis målgruppe er både ingeniører, IT-folk og studerende med en højere handelsmæssig baggrund.

- Formålet er gøre det klart for de studerende, at IT og forretningsprocesser går hånd i hånd, forklarer Lene Grabowski, kommunikationsmedarbejder hos Cap Gemini.

Hos Ernst & Young har man cand.merc. studerende fra landets handelshøjskoler i sigtekornet. Men også andre er blevet tiltrukket af kurserne; heriblandt sågar datalogistuderende, ingeniører in spe og sågar færdiguddannede.

Kurserne er gratis begge steder, og det er også et meget væsentlig parameter for at vælge det, fortæller en af deltagerne, Mette Louise Møller.

- Det spiller klart en rolle, at kurserne er gratis. Hvis de blot kostede 500 eller 1000 kroner, ville jeg ikke ofre pengene på dem i en SU-økonomi, siger hun.

Mette Louise Møller er på vej til at blive cand.merc. i udenrigshandel i Århus. Hun deltager på kurserne Forretningsplan og Jobvalg & Karriereudvikling på EY University.

- Det har været interessant at lære om forretningplaner - ikke mindst fordi, jeg ikke har lært noget om det i min uddannelse. Undervisningen virker også mere praktisk orienteret og brugbar, fordi det ikke partout skal være så teoretisk som på Handelshøjskolen, siger Mette Louise Møller.

Valget af kurset om karriereudvikling skyldes, at hun endnu ikke kan se sit drømmejob for sig og derfor søger inspiration og input.

Mette Louise Møller mener også, at Ernst & Young får valuta for de penge, det koster at køre kurser hele sommeren.

- Som kursist får man øjnene op for, hvad Ernst & Young består af og beskæftiger sig med. Jeg troede, det hovedsagelig var et revisionfirma, siger hun.

Ikke for blå øjnes skyld

Hos Ernst & Young bliver der heller ikke lagt skjul på, at EY University først og fremmest er en langsigtet investering i rekruttering og image.

Koordinator Gorm Laugesen (billedet) fortæller, at de første to års erfaringer med "universitet" på virksomheden om sommeren allerede har givet konkrete gevinster; Ernst & Young har headhuntet medarbejdere blandt kursisterne, og kursister har efterfølgende søgt job i firmaet.

- Det er en meget stor investering at holde kurserne, så det er ikke kun for vores blå øjnes skyld. Vi vil gerne give kendskab til revisionsbranchen og specielt til os som arbejdsplads eller kunde. Gennem kurserne formidler vi vores værdier, kultur og kompetencer til deltagerne, siger Gorm Laugesen.

Underviserne på kurserne er udelukkende medarbejdere i Ernst & Young. For dem er gevinsten er de studerende udfordrer og udvikler med uddybende spørgsmål og debatkommentarer.

Underviseren på kurset, der skiller sig lidt ud fra de andre på EY University, nemlig vandski, er såmænd også ansat i Ernst & Young. Jesper Cassøe er danmarksmester og med i verdens top-10 for vandskiløb og på landsholdet - og så arbejder han i revisorfirmaet på deltid.

Relevante links:
Ernst & Young University - beskrivelse af kurser m.m.
Cap Geminis beskrivelse af firmaets sommeruniversitet




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere


Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis