Telestyrelsen vil vise vej i ADSL-gråzone

Næste år skal Telestyrelsen foretage målinger af hastigheden på internet-forbindelser, men ADSL volder problemer.

Af Leif Osmark

Telestyrelsen vil nu give forbrugerne en hjælpende hånd, når de skal vælge internetudbyder. Inden årets udgang skal det på styrelsens hjemmeside være muligt at se en oversigt over, hvad de forskellige udbydere giver for pengene.

I første omgang er det priser, software, firewalls, antal e-mail-adresser og mulighed for egen hjemmeside, som Telestyrelsens guide vil indeholde.

Et gråt marked

En undersøgelse fra Babeltech viser, at forbrugerne oplever store problemer med ADSL.

? Det er et gråt marked. Ingen ved, om de får de to Mbit/s, de betaler for, når de køber ADSL, siger teleanalytiker Torben Rune.

Forbrugerne skal også selv have mulighed for at måle hastigheden på deres internet-forbindelse.

Til foråret skal Telestyrelsen præsentere resultaterne af deres egne centralt udførte systematiske målinger af blandt andet tilgængelighed og hastighed hos internet-udbyderne. I første omgang på ISDN og almindelige telefonforbindelser. Herefter håber Telestyrelsen at få teknikken på plads til systematiske målinger på ADSL- og kabelmodem-forbindelser.

? På det punkt er vi afhængige af branchen. Der er en række forhold, som rent praktisk gør det vanskeligt, at foretage målingerne på disse typer af forbindelser, siger Kristian Borten, fuldmægtig i Telestyrelsen.

Han understreger, at det er yderst relevant at måle ADSL og kabelmodem, fordi de forskellige muligheder for højhastighedsadgang får en stærkt stigende betydning for brugerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere