Videofilm i lommen
Transportable videoafspillere er sommerens store dille. Med MF HE700 har LG begået en enkel medieafspiller af høj kvalitet. Den er forsynet med en hukommelse på 20 gigabyte, og for den, der vil se film og lytte til musik på rejsen, er den et godt alternativ. Der findes ganske vist bedre enheder – som dog fylder væsentligt mere – i et lignende prisleje.
De fleste bærbare multimedieafspillere er krydret med finesser, men MF HE700 mangler mange af dem. Den kan indspille fra analoge lydkilder, men kan ikke klare billeder eller afspilning i andre apparater.
MF HE700 er en lille medieafspiller, der har målene 108x70x22 millimeter og vejer 196 gram. Skærmen er blot 2,2 tommer med en opløsning på 320x240 pixels. Det er tilstrækkeligt til at se film, og skærmen imponerer med god skarphed og farvegengivelse. Desuden er betragtningsvinklen rigtig god.
Det Linux baserede menusystem er nemt at navigere rundt i. Afspilleren understøtter de fleste tænkelige formater for video og lyd, herunder AVI, MPEG 4 (også DivX og Xvid), MP3, WMA, OGG og JPG billeder. Med video viste der sig visse problemer i forbindelse med varierende opløsning og specielle codec’er, der kræver konvertering.
Det genopladelige batteri holder til fire timers videoafspilning eller 10 timers musik.
Overførsel af data til enheden sker enten med LG’s program My Multimedia Manager (hvor man kan konvertere filmene) eller med træk og slip funktionen i Windows.
Det er ikke muligt at håndtere filerne i afspilleren, men det klares fuldstændigt under computertilslutningen.
Lyd og billedkvaliteten er meget høj, og der findes en håndfuld forskellige equalizerindstillinger. Der findes også SRS WOW til opnåelse af en kraftigere lyd.
De hovedtelefoner, der følger med, virker, men bør udskiftes med nogle bedre for at få mere ud af afspilleren.
Radiomodtageren fungerer godt og har 20 programmerbare stationer, men desværre er FM tuneren følsom over for forstyrrelser.
Der kan indspilles fra radio, og der er indbygget mikrofon, så den kan bruges som diktafon. Imidlertid savner vi indbyggede højttalere til afspilning.
Tislutningsmulighederne er USB 2.0, line in, line/opt out, headphones og stik til oplader.