Gem links online på fem smarte måder

Hvis du gemmer links under foretrukne i din browser, er du bundet til computeren, hvis du skal bruge et af dem. Men der findes et væld af online bookmarking websider, hvor du kan gemme de links, du finder, og bagefter se dem fra en hvilken som helst computer med adgang til nettet. Her er fem forslag.

Det er nemt og hurtigt at gemme links under foretrukne i browseren. Men det kan hurtigt blive lidt uoverskueligt med mange links, og så har du dem kun på computeren derhjemme og ikke andre steder.

Men heldigvis findes der flere bookmarking sider på internettet, hvor man kan gemme sine yndlings urls. På den måde kan man både gemme og se sine links, uanset hvilken computer man sidder ved. Som en ekstra bonus går de ikke tabt, hvis din computer står af.

Siderne har forskellige muligheder, og man kan blandt andet dele og diskutere sine links med andre. Her er fem sider til dine links.

Ma.gnolia kan du gemme og dele dine links. Du kan se, hvad andre kan lide at kigge på og blive inspireret af det. Layoutet er flot og indbydende, og du kan få en genvejsknap fra Firefox og Explorer til Ma.gnolia, så det går hurtigere med at gemme et link.

Simpy kan virke lidt uoverskuelig trods et enkelt design. Du kan følge de seneste bookmarks, der bliver lagt på siden af alle brugere, og du kan naturligvis oprette dine egne. Du kan også tagge links og oprette grupper. For Firefox-brugere er det muligt at få Simpy som add-on.

del.icio.us er også en enkel, men meget populær og benyttet side. Gem dine links, tag dem, del dem med andre og se hvad andre gemmer af spændende sider. Det er nemt og hurtigt, og man kan få add-ons til Firefox og Explorer.

Furl giver dig et arkiv på fem gigabyte, hvor du kan gemme dine links. Du kan også sende et nyhedsbrev ud med dine links, bruge RSS, have "furlmates" og abonnere på andres links. Der er en Furl toolbar til Firefox og Explorer.

Femte og sidste bud – i denne omgang - på en side er Blinklist.
Her kan du gemme dine links og vælge, om andre skal kunne se dem, eller om de skal være private. Tag dem og søg efter emnet – ganske enkelt.

Mere om samme emne

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S