Brug Googles kalender hurtigere

Hvis du ofte lige skal have skrevet en aftale i din Google Kalender i farten, så kan du spare tid, hvis du kender smutvejene i kalenderen. Se her hvad du skal trykke på.

Bruger du Gmail, er det nemt og hurtigt også at bruge Googles kalender, det kræver kun et enkelt klik.

Medmindre du har programmet Bubbles, der kan give dig kalenderen på skrivebordet, når computeren er startet op.

Men uanset hvordan du kommer hen til kalenderen, så kan det være rart med et par fikse genveje og simple tryk til at notere aftaler og møder.

Når du er i kalenderens startside, så tryk på C, så springer du til en aftaleoprettelse. Brug TAB til at hoppe mellem de forskellige rubrikker og til sidst, når du er på ’Save’, så tryk ’return’, så gemmer den og lukker aftalen.

Trykker du Q går du til hurtig aftaleoprettelse (quick event), og med ESC springer du ud af en aftale og tilbage til hovedskærmen.

Med J og K springer du en uge frem eller tilbage i kalenderen, og D giver dig dag-visning, W uge-visning og M måneds-visning.

Find flere smutveje hos Google her.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS