WAP - skidt eller kanel?

Millioner af mennesker er glade for deres WAP-mobiltelefon. Det siger den internationale organisation WAP Forum, der har udviklet den omdiskuterede teknologi.

To danskere står i spidsen for den ophedede debat om WAP (Wireless Application Protocol). På den ene side står Jakob Nielsen, der kaldes design-guru og er en af de toneangivende personligheder, når det gælder brugervenlighed på Nettet. Nielsens konsulentfirma, Nielsen Norman Consulting, har skrevet en rapport, der kritiserer WAP som mere eller mindre ubrugeligt.


Men WAP Forum, den internationale organisation, der tæller Nokia, Ericsson og andre mobilfirmaer blandt sine medlemmer, svarede forleden igen med en skarp kritik af rapporten. WAP Forum kritiserer ikke mindst, at rapporten kun er baseret på samtaler med 20 brugere, og kalder dens kritik "uretfærdig og ubegrundet".


Hvordan kan WAP være en fiasko, når millioner af mennesker bruger teknologien, og nye tjenester kommer til hver eneste dag, spørger WAP Forum. Nielsen Norman Consulting burde i stedet have snakket med de millioner af japanske WAP-brugere eller BT Cellnet's 500.000 kunder, mener organisationen.


Danske Strand Consult med John Strand støtter WAP Forum med en ny rapport, der kalder teknologien "unik". Rapporten sammenligner den tid, det tager at tænde, åbne browseren og hente en side med informationer, med henholdsvis en pc og mobiltelefon. Ikke overraskende vinder mobiltelefonen hver gang, hvilket nok ikke mindst skyldes pc'ens lange opstarttid.


Strand Consult mener ikke at man kan sammenligne pc'er med telefoner, fordi de opfylder forskellige behov. WAP bliver ikke et mini-Internet, men et medie på sine egne præmisser, der tilbyder både mobilitet og portabilitet, hedder det i rapporten.


WAP Forum skønner at omkring 8 millioner mennesker bruger WAP-teknologien.


(Kilde: BBC News Online)

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job