Færre Internet-annoncer i tredje kvartal

For første gang er reklameomsætningen på Nettet faldet fra kvartal til kvartal.

I tredje kvartal af år 2000 blev der brugt 1,9 mia. dollars på Internet-annoncer, viser en ny rapport fra Internet Advertising Bureau (IAB) og PricewaterhouseCoopers. Det er 6,5 pct. mindre end i andet kvartal af samme år, hvor der blev solgt annoncer for 2 mia. dollars.


IAB har foretaget målinger af annoncesalget i 18 kvartaler, og salget er i hele perioden konsekvent steget fra kvartal til kvartal - indtil Q3 2000. I forhold til Q3 1999 er der dog stadig tale om en stigning på 63 pct.


I de første ni måneder af 2000 nåede salget op på omkring 6 mia. dollars, mod 4,6 mia. i 1999. IAB forventer at omsætningen for hele 2000 bliver på 8-10 mia. dollars.


Det svigtende annoncesalg skyldes ikke mindst at mange dot-com selskaber er lukket eller ikke længere bruger så mange penge på annoncer som tidligere. Mens krisen indtil nu især har ramt e-handels firmaer, betyder faldet i annonceomsætningen, at også de mange reklamefinansierede portaler kan få problemer.


Rapporten fortæller også at bannere er gået tilbage fra 50 til 46 pct., mens sponsorater og rubrikannoncer er blevet mere populære blandt annoncørerne.


(Kilde: CNET)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere