Stor test af mobiltelefoner

Ifølge en svensk test af 22 forskellige mobiltelefoner fremhæves mobilgiganterne Nokia og Sony Ericsson som producenter af nogle af markedets bedste telefoner.

Det svenske forbrugermagasin "Råd og Rön" har testet 22 GSM mobiltelefoner, hvoraf de fleste har indbygget kamera.

Nogle af de 22 telefoner har få funktioner, mens andre er spækkede med funktioner som triband, HSCSD, Bluetooth, Java, stemmestyring og mulighed for at anvende handsfree.

Den bedste mobil for prisen vurderes at være Nokia 6220, som har mange funktioner, blandt andet indbygget digitalt kamera, og som ifølge testen tager acceptable billeder.

Derimod vurderes Motorolas MPx200 som værende i den dyre ende i forhold til, hvad man får for pengene. Den er dyrere en Nokia 6220, men er uden HSCSD, Bluetooth, Java, indbygget kamera og mulighed for handsfree.

Sony Ericssons flagskib Sony Ericsson P900 løber af med prisen som både den bedste og den dyreste. P900 betegnes som en af markedets mest avancerede telefoner overhovedet, og er udstyret næsten enhver tænkelig finesse, der er udviklet til mobiltelefoner.

14 af de to testede mobiltelefoner havde indbygget kamera. Ifølge vurderingen kunne ingen af de testede kameramobiler tage billeder, som kvalitetsmæssigt lever op til billeder taget med et almindeligt digitalkamera.

Når det gælder billedkvaliteten fik Samsung SGH-X600, Sony Ericsson T630, LG G7050, Nokia 7600 og Sony Ericsson P600 den bedste vurdering, men generelt var der meget lille forskel på de testede telefoners billedkvalitet. Blandt de billigste modeller anbefales Sagem MyV65 og Motorola C550.

Læses lige nu

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    IT Security Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S