Microsoft opgiver aktieoptioner

Microsoft vil skabe mere gennemsigtighed i selskabets regnskaber og går derfor væk fra aktieoptioner til ledende medarbejdere.

Softwaregiganten Microsoft har overraskende meddelt, at det ikke længere vil give ledende medarbejdere aktieoptioner. Fra 1. september får cheferne istedet rigtige aktier.

Ændringen kommer for at skabe mere gennemsigtighed i selskabets forpligtigelser og kan få store konsekvenser for andre teknologivirksomheder i både USA og Europa. Det skriver Børsen.

Investorer har kritiseret at det er svært at se hvor store beløb Microsoft har forpligtet sig for ved udstedelse af aktieoptioner, da de typisk ikke bogføres som en udgift. Og det er store beløb, der er tale om. Microsoft har selv oplyst at selskabets overskud i 2002 var blevet 32 procent lavere, hvis selskabet havde udgiftsført aktieoptionerne udstedt til ledende medarbejdere.

En anden forklaring på det pludselig skifte, er at Microsoft i forbindelse med offentliggørelsen af årsregnskabet for 2002 i næste uge, forventes at ville udbetale dividende til aktionærerne for første gang i selskabets historie.

Med aktieoptioner går cheferne glip af dividenden, der anslås at blive på op til 65 mia. kroner. Med rigtige aktier vil cheferne få del i eventuel fremtidig dividende.

Meddelelsen om skiftet fik Microsofts aktier på børsen i New York til at falde. Det skyldes primært, at selskabet fremover vil inkludere udgiften til aktieoptionsprogrammerne i dets regnskaber og dermed sænkes selskabets overskud.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S