Novell: Linux er mere brugervenlig end Windows

Novell hævder at firmaets nye Suse Linux Enterprise Desktop er mere brugervenlig end konkurrenten Windows.

På Cebit-messen i Hannover har Novell introduceret den næste generation af selskabets Suse Linux Enterprise Desktop, som ifølge Novell skulle være det mest brugervenlige operativsystem på markedet. Linux er ellers berømt og berygtet for at være mere teknisk kompliceret end Windows, men Novell fortæller at der er gennemført hundredvis af brugervenligheds-tests og filmet mere end 1.500 timers video i forbindelse med udviklingen af den nye Linux Desktop.

»Vi har foretaget en stor investering for at gøre Linux-desktoppen bedre end alle andre. Det har ikke været vores mål at genopfinde Windows, men at udvikle en bedre og mere brugervenlig desktop. Når Vista kommer vil de indhente os på en række områder, men inden da har vi seks måneder hvor Novells desktop er i spidsen,« siger Greg Mancusi-Ungaro, marketingchef for Linux hos Novell, til ZDNet UK.

Den nye Linux-desktop har blandt andet en animeret brugerflade og integreret filsøgning. Desuden er der fokus på hurtig opstart af applikationer og nem tilslutning af eksterne enheder som USB-sticks. Det er også blevet lettere at koble sig til kablede og trådløse netværk.

Brugerfladen er baseret på Novells XGL-grafiksoftware, der blev frigivet som open source i sidste måned. Et eksempel på forandringerne er minimering af vinduer, hvor man nu kan se vinduet forsvinde ned i panelet i bunden af skærmen; tidligere forsvandt det bare.

Novell understreger at produktet henvender sig til den almindelige kontorarbejder uden særlige tekniske kundskaber, i modsætning til tidligere, hvor Linux har været henvist til mere specialiserede nicheområder.

Suse Linux Enterprise Desktop kommer til sommer og bliver tilgængelig som et abonnement, der også indbefatter adgang til en online-portal med tekniske opdateringer og patches.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S