Årets softwarepatent kåret

En europæisk kampagne mod softwarepatenter har kåret årets værste eksempler på patenter, der aldrig burde være udstedt.

Siemens, Lucent og Philips er vinderne af nosoftwarepatents-award 2006. Prisen er et led i en europæisk kampagne mod softwarepatenter og støttes blandt andet af MySQL og Red Hat. Målet er at skabe større opmærksomhed omkring softwarepatenter ved at fremhæve konkrete eksempler - og kåre de værste patenter en gang om året.

På førstepladsen lander Siemens med et patent (EP0836787) til dataoverførsel over mobilnettet. Patentet beskriver en metode, hvor datapakker og signalinformationer i en dataprotokol overføres samtidig mellem en mobil klient og en server.

Patentkritikerne mener, at Siemens dermed har beskrevet de grundlæggende principper i de netværksprotokoller, der anvendes til enhver form for mobil internet-adgang.

Lucent Technologies ligger på andenpladsen med et patent (EP1056268), der ved første øjekast beskæftiger sig med voicemail. Men kritikere mener, at Lucent har fået patent på den metode, der anvendes til forsendelse af e-mails med vedhæftede filer.

Tredjepræmien går til Philips, der har fået patenteret (EP1044400) en metode til download af device-drivere over internet.

På kampagnens hjemmeside www.nosoftwarepatents-award.com er der flere skrækeksempler på softwarepatenter, som dækker helt almindelige pc-koncepter som kontekstmenuer og indholdsfiltre.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job