Faldende omsætning og markedsandele hos Nokia

Omsætningen i Nokias mobil-forretning faldt med 13 procent. Selv om andre forretningsområder gik frem gav det samlet set selskabet et omsætningsfald på fem procent i andet kvartal af 2004. Samtidig faldt Nokias markedsandele på mobilmarkedet.

Verdens største mobilproducent, finske Nokia, må stadig indkassere et fald i omsætning og markedsandele, mens det går den anden vej for konkurrenterne.

Således kom Nokia ud af andet kvartal af 2004 med et samlet fald i omsætningen på 5 procent til 6,6 milliarder euro eller knap 50 milliarder danske kroner. På trods af omsætningsfremgang i Nokias to sekundære forretningsområder, multimedier og netværk, så var en tilbagegang i den største forretning, mobilproduktionen, på 13 procent, med til at give en samlet tilbagegang for selskabet.

Resultatet på 135 millioner euro eller knap 1 milliard kroner blev en anelse bedre end samme kvartal sidste år.

Nokias topchef Jorma Ollila anslog, at selskabet har en markedsandel på 31 procent af verdens samlede mobiltelefonsalg mod 32 procent i første kvartal af 2004.

Selskabet introducerede 11 nye telefoner i andet kvartal og især den nye Nokia 7200 clamshell-telefon har overgået selskabets salgsforventninger, sagde Jorma Ollila i forbindelse med offentliggørelsen af regnskabet torsdag middag.

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

Bornholm

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job