Virusprogrammører har frit slag

63.000 computervira er gennem tiderne sat i cirkulation. Nogle har nedlagt vitale it-systemer, mens andre forsvandt ubemærkede i glemslen. Kun få virusprogrammører er gjort ansvarlige for deres handlinger.

Virusskribenter har næsten frit slag, når det gælder om at udsende farlig kode via internettet. Statistikkerne viser, at til trods for, at der er blevet udsendt ca. 63.000 virusser via internettet, er det ikke meget mere end en håndfuld, der bliver afsløret.

I USA er en virusprogrammør fængslet og i Storbritannien er to personer fængslet for programmering af virus.

Programmøren bag Lovebug, der vurderes at have forvoldt skade for ca. 7 millioner dollar, blev arresteret på Filippinerne, men løsladt umiddelbart efter, da landet ikke havde et juridisk grundlag for at straffe ham.

Programmøren bag Tjernobyl-virussen blev arresteret på Taiwan, men senere løsladt, fordi ingen gjorde krav på erstatning for skader forvoldt af virussen. Han er dog senere arresteret igen.

Chris Painer fra det amerikanske justitsministerium udtaler, at de få fængselsstraffe ikke skyldes, at der ikke bliver set med alvor på programmering og udsendelse af vira, men at virusprogrammering er svær at komme til livs.

Det er svært at finde spor i koden, der fortæller, hvem skribenten er, med mindre programmøren begår fejl, der fortæller, hvem han/hun er. Endvidere er det svært at følge sporene fra en virus tilbage til dens ophav.

USA har skærpet straffen for virusprogrammering markant i håb om, at det vil afskrække unge fra at "lege" med dette område. Ifølge den nyeste amerikanske lovgivning kan virusprogrammering give op til livsvarigt fængsel.

Den senest arresterede virusprogrammør, 18-årige Jeffrey Lee Parson, der har indrømmet at stå bag en variant af en af den seneste tids virusplager, Blaster, kan straffes efter den nye hårde strafferamme. Varianten, som Parson programmerede, nåede at inficere 7.000 computere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S