Krig om højtuddannede fortsætter

Dansk Handel og Service mener ikke at danske it-folk kan opfylde virksomhedernes behov for højtuddannet arbejdskraft og vil igen have åbnet for import af udenlandske it-eksperter.

Højtuddannede it-folk med den nødvendige erfaring findes ganske enkelt ikke i Danmark. Det er budskabet fra Dansk Handel og Service, der derfor igen vil have åbnet op for at få udenlandske it-folk til landet på den særlige jobkortordning.

»Virksomhederne har brug for højtuddannede med særlige kompetencer. En udvikler med fem års erfaring findes ganske enkelt ikke i Danmark,« siger politisk konsulent Niels Hovmand fra Dansk Handel og Service.

Arbejdsgiverorganisationen presser derfor hårdt på for at it-folk igen skal blive en del af den særlige jobkortordning, der giver virksomhederne mulighed for at importere udenlandsk arbejdskraft uden om de almindelige udlændingeregler.

Hos it-fagforeningen Prosa er godt 11 procent af medlemmerne ledige, og blandt nyuddannede datamatikere er over 60 procent arbejdsløse. Prosa mener derfor godt at danske it-folk burde kunne tilfredsstille virksomhedernes behov og afviser behovet for import udefra.
»Så længe virksomhederne ikke fortæller præcis hvad det er for kvalifikationer de har brug for, er det svært at levere den fornødne arbejdskraft til dem,« siger næstformand i Prosa, Niels Bertelsen.

»Der er ingen tvivl om at der er stor arbejdsløshed blandt datamatikere herhjemme. Men det er bare ikke de samme mennesker vi taler om,« siger Niels Hovmand og peger på, at højtuddannet udenlandsk arbejdskraft kan være med til at skabe jobs til danske it-folk.

»De højtuddannede vil skabe arbejde til andre med en kortere uddannelse, og det er derfor en win-win situation,« siger Niels Hovmand. Dansk Handel og Service frygter, at danske virksomheder vil miste ordre til især Fjernøsten, hvis ikke vi er i stand til at tiltrække højtuddannet arbejdskraft.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere