Kineserne brugte hemmelig Google-bagdør

Den amerikanske regering fik selv indbygget den bagdør i Gmail, som kineserne brugte til at trænge ind.

Google kunne forleden fortælle at kinesiske hackere har forsøgt at trænge ind i firmaets post-systemer. Det har fået den kendte sikkerhedsekspert Bruce Schneier til at pege fingeren mod de amerikanske myndigheder i denne artikel. Det er ikke så overraskende, at kineserne forsøger at hacke sig ind i systemerne – der sker faktisk hele tiden. Det overraskende er, at den amerikanske regering faktisk er medskyldig, skriver Bruce Schneier.

Han mener at hackerne har udnyttet en bagdør i systemerne, som de amerikanske myndigheder har fået indbygget så man selv kan følge med i den elektroniske kommunikation. Den officielle begrundelse er kampen mod terror og organiseret kriminalitet. Men sådanne sikkerhedshuller kan let misbruges.

”Hvorfor skulle kriminelle ikke være i stand til at bruge det samme system til at stjæle data om bankkonti og kreditkort, starte andre angreb eller sende spam i store mængder?” spørger Bruce Schneier.

De amerikanske myndighederne kræver ganske enkelt at systemerne skal gøres usikre, så man har mulighed for at opfange kommunikationen – men dermed svækkes jo netop sikkerheden og der åbnes for industrispionage fra lande som Kina.

”Kommunikationssystemer uden indbyggede aflytningsmuligheder er mere sikre end systemer hvor disse muligheder er bygget ind. Og det er en dårlig taktik at bygge teknologier som en dag kan bruges til at bane vejen for en politistat,” skriver Schneier.

Det ser dog ud til, at hackerne i Google-sagen primært har udnyttet et hul i Internet Explorer, som blev lukket i sidste uge.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere