Danske firmaer risikerer afpresning

Danske virksomheder risikerer i stigende omfang at blive udsat for afpresning fra hackere, der aflurer følsomme oplysninger med falske trådløse netværk, mener eksperter.

Forleden blev cykelrytteren Michael Rasmussens private e-mails tilbudt til en dansk avis. Det er et eksempel på, hvordan mere eller mindre professionelle hackere forsøger at sælge viden og følsomme oplysninger, som er fremskaffet via indbrud på computere. Et fænomen, som vi kommer til at se meget mere af i den kommende tid. Det mener sikkerhedsfirmaet Virus112.

Det er især virksomhedernes mobile medarbejdere, der er udsat for denne form for datatyveri. En svensk sikkerhedskonsulent rejste for nylig i USA, og i alle amerikanske lufthavne mødte han falske wireless access points. Personer sad med deres bærbare computere, og ventede på at intetanende forretningsfolk skulle logge sig på deres »falske« trådløse netværk i den tro, at de i virkeligheden benyttede lufthavnens hotspots til datakommunikation.

»Mange virksomheder benytter sig af trådløse netværk, men de sikrer sig kun med WEP eller WPA. Det tager en hacker alt fra få minutter til fem-seks timer at hacke sig igennem her. Sælgere eller andre mobile medarbejdere, der benytter sig af laptops eller mobiltelefon, udsætter derfor deres kommunikation for stor risiko. En hacker skal f.eks. kun bruge få sekunder med en mobiltelefon i hånden for at overtage kontrollen med den, det sker via Bluetooth og kræver ingen virus eller lignende. Muligheden for at oprette 'falske' hotspots ligger desuden som standard i Windows-styresystemet og er uhyre enkelt at sætte op,« siger Chris Østergaard, marketingchef i Virus112.

Det er meget svært at kende forskel på rigtige og falske hotspots, og når først computeren er koblet på hackerens netværk, risikerer man at uvedkommende kan opsnappe alt fra e-mails til kreditkort-informationer.

»Sund fornuft er f.eks. at spørge i lufthavnen, før man kobler sig på et tilfældigt hotspot. Dertil bør man benytte kryptering, digital signatur eller tokens til sikring af datakommunikationen. 'Sund fornuft' er medarbejderens ansvar, hvorimod det er virksomheden, der bør tilvejebringe systematisk it-sikkerhed - også for medarbejdere på farten,« siger René Møllegaard, produktchef i TietoEnator.

De populære hjemmearbejdspladser kan også udgøre en sikkerhedsrisiko, hvis medarbejderen har bygget et dårligt sikret trådløst netværk ovenpå bredbåndsforbindelsen. Det kan bruges som en nem smutvej for hackeren ind i firmaets netværk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo