Kritik af Microsofts danske markedsføring

Microsoft tænker for meget på profit og har for lidt respekt for kunderne, lyder kritikken i forbindelse med udfasningen af økonomistyringssystemet Concorde 4.

1. maj i år er det slut med support af økonomistyringssystemet Concorde 4, der er et af de mest populære systemer til små- og mellemstore virksomheder herhjemme. På trods af at Microsoft Business Solutions, det tidligere Navision, har kendt til beslutningen siden juni sidste år, er mange af de 12.000 danske virksomheder, der bruger systemet, først blevet orienteret omkring årsskiftet om ophør af support og tilbud om tilbagekøbsgaranti. En garanti, der udløber 30. april.
»Vi bryder os ikke om den slags metoder. Der er stærke elementer af tvang når man med kort varsel bliver præsenteret for, at supporten ophører og samtidig stresses til, inden for en bestemt dato, at tage imod et tilbud på det nye produkt. Det er et udtryk for mangel på respekt over for loyale kunder,« siger formanden for Dansk IT, Per Buchwaldt, til ErhvervsBladet.

Det korte varsel om udfasningen af Concorde 4, der oprindeligt er udviklet af Damgaard Data i 80'erne, gør det svært for mange virksomheder at forberede et skifte til et andet system. Det sker typisk ved afslutningen af et regnskabsår, og derfor forventer flere virksomheder at fortsætte med Concorde 4 indtil i hvert fald årsskiftet.
En af de virksomheder, er Chemdry Nordic.
»Vi har været trofaste brugere af Concorde 4 i mere end 10 år, og det er et system, som dækker vores behov. Man får en fornemmelse af, at selskabet er ligeglad med kunderne, men bare ser en god mulighed for at øge salget af nye produkter,« siger markedschef i Chemdry Nordic, Jan Borup.

Hos Dansk IT mener Per Buchwaldt på den anden side også, at danske virksomheder må gøre sig klart, at man ikke til tid og evighed kan regne med at en systemleverandør kan understøtte et system, selv om det fungerer, som det skal.
- Det er en ganske god ide i, at overveje, hvad nyere systemer kan give af fordele. Mange virksomheder vil kunne udnytte standardfunktionalitet i it-systemer til at opnå mere effektive forretningsgange eller tættere forbindelse til leverandører og kunder.
Så virksomhederne bør løbende sørge for at holde sine systemer ajour - ikke for systemernes skyld, men for forretningens, siger Per Buchwald til ComON.

Hos Microsoft mener man at have gjort hvad man kunne for at orientere kunderne ordentligt.
»Jeg mener, at vi har gjort alt, hvad vi kunne for at oplyse vores kunder korrekt,« siger adm. direktør Søren Fink-Jensen fra Microsoft Business Solutions.
Concorde 4 udfases ifølge Microsoft, fordi man ikke kan garantere, at systemet kan holdes opdateret.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job