Armbåndsur med indbygget TV

Nu får japanske mænd et tilbud, som andre mænd må kigge langt efter. Et armbåndsur til mænd med indbygget TV lanceres på det japanske marked i maj.

Et armbåndsur til mænd med indbygget TV lanceres på det japanske marked i maj. Uret er 45.7mm bredt og 49.4mm højt med tv-modtager til VHF og UHF.

Tv-skærmen er en 1,5 tommers TFT LCD skærm på 22, x 29,5 mm og har en opløsning på 280 x 220. En separat skærm viser tid, resterende batteri, kanal, lydniveau mm.
Det er muligt at se TV i op til 3 timer inden udskiftning af batteri.

Et separat batteri hører til selve urfunktionaliteten, og sikrer, at uret ikke løber tørt for strøm, selv om tv-batteriet er fladt.

Japanske NHJ Corporation står bag fremstillingen af uret, som forventes at komme til at koste 19.800 yen - omkring 1150 danske kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere