Politisk enighed om 3G-auktion

Den 3G-licens, som blev ledig efter Telias køb af Orange, skal sendes i auktion. Det besluttede partierne bag teleforliget fredag.

Den ledige 3G-licens skal sendes i auktion. De politiske partier bag teleforliget blev fredag enige om at forberede en auktion over den ledige 3G-licens, som blev tilbageleveret for godt en måned siden til IT- og Telestyrelsen.

»Vi er enige om, at auktionen skal iværksættes hurtigst muligt. Men samtidig skal grundlaget for auktionen analyseres nøje, da vi skal sikre os effektiv og lige konkurrence på 3G-markedet,« siger videnskabsminister Helge Sander.

Partierne bag teleforliget - Venstre, Socialdemokraterne, Konservative, Det Radikale Venstre og Socialistisk Folkeparti - skal i den kommende tid blandt andet beslutte sig for, hvilken auktionsform der skal anvendes - skal der være tale om åbne eller lukkede bud? Desuden skal en række andre forudsætninger for auktionen fastlægges. Eksempelvis hvilken mindstepris, der skal fastsættes; om eksisterende 3G-operatører, som er selskaberne 3, TDC og Telia, skal kunne byde; hvilken varighed og hvilke dækningskrav, der skal gælde for den fjerde 3G-tilladelse med videre.

Licensen blev ledig efter at Telia købte konkurrenten Orange i sommeren 2004. Orange lå inde med en 3G-licens, som Telia i januar valgte at sende tilbage til IT- og Telestyrelsen, efter strandede forhandlinger om et salg af licensen til Sonofon, der som den eneste af de tre store teleselskaber på det danske marked, TDC, Sonofon og Telia, ikke har en 3G-licens.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S