CSC-strejke giver problemer ved grænsen

Import af varer kan ikke fortoldes som normalt.

Artikel top billede

SKAT måtte i dag på forhånd undskylde, at der kan blive udsendt forkerte rykkere, fordi erhvervssystemet ikke bliver opdateret som normalt under strejken, hvor flere CSC-ansatte nægter at udføre deres arbejde.

Men den uopdaterede data giver også et andet problem. Ved import af varer til landet må visse firmaer væbne sig med tålmodighed.

Varer, der indføres til Danmark skal fortoldes, og det er problematisk, når erhvervssystemet er uopdateret, hvilket det har været i snart 14 dage. Men i praksis er det kun en lille del af lastbilerne og containerne, der ikke bliver fortoldet som normalt.

”Det berører kun nye firmaer, der er oprettet inden for de sidste to uger, eller firmaer, der ar ændret i deres informationer i samme periode. For eksempel hvis de har fået nye import eller eksport-tilladelser, eller hvis de har ændret i deres kontaktdata,” siger Aino Olsen, der er kontorchef i SKATs koncernkontor til ComON.

Hun forklarer, at mange firmaer anvender speditører til at foretage fortoldningen, og at speditørerne typisk er uberørte af problemet.

Uanset hvornår SKATs systemer bliver opdateret, har skattemyndighederne besluttet, at der ikke bliver udskrevet gebyrer til de firmaer, som bliver tvunget til at foretage en såkaldt skønsmæssig ansættelse af værdien på deres importerede varer i stedet for en korrekt fortoldning.

”Den gode nyhed er også, at vores leverandører (CSC, red.) siger, at problemet er løst på mandag," siger Aino Olsen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Everllence

Head of Embedded Software Engineering

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job