Sikkerhedshul i 650.000 digitale signaturer

Den digitale signatur indeholder et sikkerhedshul. I dag udsender TDC en opdatering for at forhindre 650.000 danskere mod data-tyveri.

Digital signatur indeholder et sikkerhedshul, der kan give onde mennesker på nettet adgang til 650.000 danskernes personlige data.

TDC vil nu sikre 650.000 danskere mod et sikkerhedshul i den digitale signatur, der gør det muligt for it-kriminelle, at afvikle et såkaldt buffer overflow. En ondsindet person kan misbruge sårbarheden til at afvikle kode igennem hjælpesoftwaren til den digitale signatur.

Det er sikkerhedsfirmaet Computer Incident Response Team (CIRT), der har undersøgt sikkerheden i den digitale signatur hos TDC.

CIRT har fundet en sårbarhed i en ActiveX komponent, som spiller en central rolle i den digitale signatur. Der er tale om et buffer overflow i "cenroll.dll". Denne komponent installeres som standard i mappen c:programmerTDCCSPcenroll.dll.

TDC har i dag udsendt en opdatering til den software, der anvendes sammen med Digital Signatur for at fjerne sårbarheden. Der er tale om et sikerhedshul, som kan give uvedkommende mulighed for at skaffe sig adgang til computeren, men den er ifølge TDC også nem at fjerne.

Så snart softwaren er opdateret, er problemet formentligt løst. Sårbarheden berører ifølge undersøgelsen ikke selve den digitale signatur, og efter opdateringen kan man, ifølge TDC, roligt fortsætte med at anvende den som hidtil.

»Alle brugere bør sørge for at foretage denne opdatering på samme måde, som de opdaterer deres computer, når f.eks. Microsoft udsender opdateringer,« siger direktør Per Rasmussen, TDC Online.

TDC har til dato udstedt cirka 650.000 signaturer fordelt på 550.000 private brugere og 100.000 medarbejdere i 28.000 virksomheder.

Opdateringen kan hentes på internettet på adressen: www.opdatering.tdc.dk.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S