Samsung truer Motorola

Samsung tordner frem på mobilmarkedet og er en alvorlig trussel mod Motorolas andenplads. Samtidig er koreanske LG ved at skubbe Siemens ud af top fem.

De koreanske mobilproducenter Samsung og LG tordner frem på verdensmarkedet og giver de amerikanske og europæiske producenter baghjul. Det fremgår af en ny analyse af mobilsalget fra analysefirmaet Strategy Analytics.

Således voksede Samsungs markedsandele fra 10,5 procent i andet kvartal 2003 til 14,5 procent i samme kvartal i år. Dermed ånder Samsung for alvor markedets nummer to, Motorola, i nakken. Motorola sidder i dag på 15,4 procent af markedet mod 13,9 procent sidste år. Motorola går således frem, men slet ikke med så store skridt som feltets sprinterkonge Samsung.

Samtidig ligger verdens sjette største mobilproducent, koreanske LG Electronics, alvorligt pres de tyske Siemens og svensk-japanske Sony Ericsson, der deler feltets fjerdeplads med en markedsandel på 6,6 procent hver. Lige i hælene ligger LG med 6,3 procent. Mens LG's salg gik frem, gik Siemens tilbage til at ligge side om side med feltets hidtidige nummer fem - Sony Ericsson.

Analytikerne fra Strategy Analytics spår, at LG formentlig vil presse Siemens ud af top fem i løbet af tredje kvartal.

Producenten i mobilkapløbets gule førertrøje er dog fortsat finske Nokia, selvom selskabet må notere sig en kraftig tilbagegang i markedsandelene fra 36 til 28,9 procent på et år.

Strategy Analytics forudsiger desuden, at det samlede mobilsalg i 2004 vil nå 670 millioner enheder. Det er en kraftig opjustering i forhold til tidligere på året, hvor forudsigelsen var 586 millioner enheder. Det er især markeder som Rusland, Kina og Brasilien der driver væksten.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S