Endnu en DOS-udgave af Windows

Microsoft's Steve Ballmer fortalte onsdag overraskende på WinHec-konferencen i Los Angeles, at softwarefirmaet alligevel sender endnu et styresystem på markedet, der er baseret på den gamle DOS-kerne. Microsoft har ellers tidligere sagt, at alle kommende styresystemer vil være baseret på Windows 2000 (tidl. Windows NT 5.0). Ballmer sagde, at det nye styresystem kommer på markedet i år 2000 og udelukkende skal markedsføres overfor private brugere. Det vil indeholde flere nyskabelser, der skal gøre det interessant for brugerne at opgradere fra Windows 98. Produktet er del af en strategi kaldet Easy PC, der på længere sigt skal gøre det lettere og mindre kompliceret at betjene pc'en. Det skal bl.a. ske ved at skjule mange systemfunktioner fra brugeren.

Microsoft vil ikke afsløre navnet på det nye styresystem, der kommer på markedet ikke lang tid efter Windows 2000. Strategiskiftet kan skyldes, at Windows 2000 ikke er kompatibel med mange ældre computerspil og perifære enheder, og derfor kun i begrænset omfang er interessant for hjemme-brugere. (Kilde: CNET)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    itm8 A/S
    Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere


    Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

    Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

    02. oktober 2025 | Læs mere