IT-sikkerhedsråd: Beskyt det trådløse netværk

To foldere om hvordan man beskytter sit trådløse netværk, er det første konkrete udspil fra Rådet for IT-sikkerhed.

Trådløse netværk er blevet voldosmt populære i både virksomheder og private hjem. Men alt for ofte glemmer folk at sikre netværkene ordentligt og giver dermed udefrakommende direkte adgang til virksomhedens netværk eller privatcomputeren.

Derfor er Rådet for IT-sikkerhed nu på banen med to bruchurer med gode råd, når man opsætter et trådløst netværk.

»Vi har valgt at fokusere på netop dette område, fordi trådløse netværk er praktiske og nemme at have med at gøre og derfor vil få hurtig udbredelse i samfundet Det er en udvikling rådet støtter, men der er altså også nogle væsentlige sikkerhedsmæssige risici ved brug af trådløse netværk, idet de forholdsvis let kan aflyttes. Det er derfor vigtigt, at man tænker IT-sikkerheden ind, når man tager et trådløst netværk i brug, siger formand for Rådet for IT-sikkerhed, Allan Fischer-Madsen.

Brochurerne er det første konkrete resultat af arbejdsanstrengelserne i det råd, som videnskabsminister Helge Sander oprettede umiddelbart efter at have nedlagt det eksisterende IT-sikkerhedsråd.

Står man og skal opsætte et trådløst netværk i sommerferien, eller er man interesseret i at sikre ens eksisterende netværk, så kan brochurerne hentes på rådets hjemmeside, http://www.raadetforitsikkerhed.dk/.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere