Flade skærme i krise - CRT gør comeback

Efter en periode på over et år, hvor udbudet af LCD-skærme dårligt kunne leve op til efterspørgslen - med svage prisstigninger til følge - er situationen nu ved at blive den omvendte. Ifølge analysevirksomheden iSuppli er kunderne på globalt plan blevet tilbageholdende, når det drejer sig om desktop-fladskærme.

CRT-skærmene (de store fyldige monitorer) er på vej til et comeback på bekostning af de flade 15 tommers skærme.

Årsagen til det er ifølge analysevirksomheden i Supply, at producenterne bakker ud af det uprofitable 15-tommer fladskærmsmarked, hvilket har påvirket prisen på denne skærmstørrelse i opadgående retning. Men det er netop disse små, billige produkter, der skaffer et nyt publikum til de flade LCD-skærme. Med stigende priser har mange af de potentielle kunder til flade skærme i stedet valgt at købe CRT-skærme.

Producenterne interesserer sig kun for 17-tommer- og i øget omfang 19-tommer-skærmene, fordi de for producenterne sikrer den højeste indtjening. Men disse skærme købes stort set kun af kunder, som vil opgradere fra mindre formater. Nye kunder starter ikke med en stor skærm, lyder det fra iSuppli.

Overflod af LCD-skærme på vej
I første kvartal 2003 blev der globalt markedsført 13,988 millioner enheder. Efterspørgslen lå i denne periode på 13,605 millioner enheder, hvilket i praksis vil sige, at udbuddet knap nok kunne leve op til efterspørgslen. Med så lille en margin mellem udbud og efterspørgsel vil der uvilkårligt opstå flaskehalse på nogle markeder.

I første kvartal 2004 var situationen en helt anden, rapporterer iSuppli. Her lå udbuddet på 14,548 millioner enheder og efterspørgslen på 13,050 millioner enheder.

Samtidig stiger den samlede produktionskapacitet fra Østens fabrikker i takt med, at flere og flere aktører træder ind på markedet, samtidig med at de eksisterende producenter etablerer nye produktionsenheder.

Yderligere ser det ud til, forklarer iSuppli, at salget af LCD-baserede tv-apparater ikke helt lever op til forventningerne, så hvis producenterne fortsætter med at øge kapaciteten på de store skærmformater, er det ikke usandsynligt, at markante prisfald på flade desktop-skærme i 17- og 19-tommer-formaterne vil blive dagens orden i andet halvår.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job