Flade skærme i krise - CRT gør comeback

Efter en periode på over et år, hvor udbudet af LCD-skærme dårligt kunne leve op til efterspørgslen - med svage prisstigninger til følge - er situationen nu ved at blive den omvendte. Ifølge analysevirksomheden iSuppli er kunderne på globalt plan blevet tilbageholdende, når det drejer sig om desktop-fladskærme.

CRT-skærmene (de store fyldige monitorer) er på vej til et comeback på bekostning af de flade 15 tommers skærme.

Årsagen til det er ifølge analysevirksomheden i Supply, at producenterne bakker ud af det uprofitable 15-tommer fladskærmsmarked, hvilket har påvirket prisen på denne skærmstørrelse i opadgående retning. Men det er netop disse små, billige produkter, der skaffer et nyt publikum til de flade LCD-skærme. Med stigende priser har mange af de potentielle kunder til flade skærme i stedet valgt at købe CRT-skærme.

Producenterne interesserer sig kun for 17-tommer- og i øget omfang 19-tommer-skærmene, fordi de for producenterne sikrer den højeste indtjening. Men disse skærme købes stort set kun af kunder, som vil opgradere fra mindre formater. Nye kunder starter ikke med en stor skærm, lyder det fra iSuppli.

Overflod af LCD-skærme på vej
I første kvartal 2003 blev der globalt markedsført 13,988 millioner enheder. Efterspørgslen lå i denne periode på 13,605 millioner enheder, hvilket i praksis vil sige, at udbuddet knap nok kunne leve op til efterspørgslen. Med så lille en margin mellem udbud og efterspørgsel vil der uvilkårligt opstå flaskehalse på nogle markeder.

I første kvartal 2004 var situationen en helt anden, rapporterer iSuppli. Her lå udbuddet på 14,548 millioner enheder og efterspørgslen på 13,050 millioner enheder.

Samtidig stiger den samlede produktionskapacitet fra Østens fabrikker i takt med, at flere og flere aktører træder ind på markedet, samtidig med at de eksisterende producenter etablerer nye produktionsenheder.

Yderligere ser det ud til, forklarer iSuppli, at salget af LCD-baserede tv-apparater ikke helt lever op til forventningerne, så hvis producenterne fortsætter med at øge kapaciteten på de store skærmformater, er det ikke usandsynligt, at markante prisfald på flade desktop-skærme i 17- og 19-tommer-formaterne vil blive dagens orden i andet halvår.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S